Protez tasarımlarında olasılığa dayalı tasarım yönteminin kullanılması
Use of probabilistic-based design methodologies in prosthesis designs
- Tez No: 269794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde mühendislik tasarımlarında kullanımı gittikçe artan olasılığa dayalı tasarım yöntemleri artık biyomedikal ve ortopedik alanlarda da uygulanmaktadır. Geleneksel tasarımların sistemdeki belirsizlikleri tam olarak tanımlayamadığı veya belirli kabuller yaparak hesaplama yaptığı kimi durumlarda güvenilir olmayan veya aşırı tasarımlar yapılabilmektedir. Bunun için tasarım parametrelerinin belirli bir değeri yerine istatistiksel değerlerini alarak bu belirsizlikleri de çözüm içine dahil eden olasılığa dayalı tasarımların kullanımı daha güvenilir sonuçlar vermektedir. Ayrıca yeni yapılan biyomedikal tasarımların testlerinin insan üzerinde denenmesinin zorluğundan ve hayati öneminden dolayı bu analizlerin bilgisayar ortamında yapılması daha uygun olmaktadır.Bu çalışmada kalça protezi ve kemik arasındaki bağlanmayı sağlayan çimento mantosu kalınlığının güvenirlik analizi yapılmıştır. Genellikle protez ve kemik arasındaki oluşan hasarın çimento mantosunda gerçekleşmesi bu analizin yapılmasının önemini ortaya koymaktadır. Bu analizi gerçekleştirmek için çimento mantosu, Femur (kalça kemiği) ve protezin Pro/Engineer ortamında üç boyutlu katı modelinin montajı yapıldıktan sonra sonlu elemanlar analizi yapan ANSYS/Workbench ortamına aktarılmış bu programın simulasyon bölümünde gerilme değerleri hesaplanıp ?designxplorer? kısmında güvenirlik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Probabilistic-based design methodologies, whose use have been rapidly increasing today?s engineering designs, are also applied to biomedical and orthopedic applications. Conventional designs might lead to unreliable designs or overdesigns in the case that the uncertainties in the system are not fully described or calculations are based on some assumptions.Therefore, the use of probabilistic designs can give more reliable solutions, in which the statistical distributions of the parameters are considered and combined into the solution, rather than taking a single value of the design parameters.In addition, due to the difficulties of testing newly developed biomedical applications on human being, it is more appropriate to carry out these analyses on computersThe reliability analysis of the cement mantle that enables a bonding between hip prosthesis and femur was carried out in this study.The fact that the failure of the hip prosthesis generally occurs in the cement mantle emphasizes the importance of this analysis. In order to carry out this analysis, the assembly of the 3D models of the cement mantle, femur and hip prosthesis were obtained in Pro/Engineer, then it was transferred to ANSYS/Workbench for the finite element analysis and the stress analysis was carried out in the simulation module of this program. The reliability analysis was conducted in ?designexplorer? section of this program.