Aspirde sulu ve kuru koşullarda tarımsal özelliklerin karşılaştırılması
The comparison of agricultural features of safflower under rain-fed and irrigated conditions
  1. Tez No: 269814
  2. Yazar: GÜL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN KINACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesinde 2006 ve 2007 yetiştirme sezonlarında, aspirin verim ve verim komponentleri üzerine sulu ve kuru koşulların etkisini belirlemek için yürütülmüştür. Sulu parseller, çiçeklenme ve tane dolum döneminde sulanmıştır. Yenice, Dinçer ve Remzibey ticari aspir çeşitleri bu araştırmanın materyali olarak kullanılmıştır. Çeşitlerin tarımsal özelliklerinin çoğu sulamadan olumlu olarak etkilenmişlerdir. Verim ögelerinin tepkileri, yetiştirme sezonuna göre değişiklik göstermiş olup genel olarak genotipler, incelenen özellikler bakımından farklılıklar göstermiştir. Strese hassaslık (SSI), strese tolerans (STI), tolerans (TOL), verim (YI), verim stabilitesi (YSI), verimlilik ortalaması (MP), geometric verimlilik ortalaması (GMP) indeksleri, su stresi ve sulanır koşullar için, verim ögeleri esas alınarak saptandı. Su stresinin şiddetli olması halinde en kullanışlı olanın SSI olduğu belirlendi. Sonuçlar, sulanır koşullarda Yenice'nin iyi performans gösterdiğini, Remzibey'in kuru koşullara diğerlerinden daha iyi tolerans gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Agricultural Faculty of Eskişehir Osmangazi Üniversity in 2006 and 2007 growing season to determine affect of irrigated and none irrigated conditions on the yield and yield components of safflower (Carthamus tinctorius L.). Irrigated plots were watered at flowering and grain filling stages. Safflower cultivars Yenice, Dinçer and Remzibey were used as research materials. Most of the agronomic characteristics of cultivars were effected positively by irrigation. The response of yield components were varied depending on growing seasons. In general, the genotypes differed in most of the investigated traits. Stress susceptibility (SSI), stress tolerance (STI), tolerance(TOL), yield (YI), yield stability (YSI), mean productivity(MP), geometric mean productivity (GMP) were calculated based on yield components under non-irrigated and irrigated conditions. SSI is suggested as usefull indicators for safflower breeding, where the stress is severe. The results showed that Yenice performs well under irrigated conditions while Remzibey tolerates better than others to dry conditions.