Delice ırmağı ve bazı kollarında (Budaközü, Malaközü ve Kılıçözü) bulunan zooplanktonik organizmaların incelenmesi
An investigation of the zooplanktonic organisms in Delice stream and some arms (Budaközü, Malaközü and Kılıçözü)
- Tez No: 269875
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, Kızılırmak Nehri, Delice Irmağı, Budaközü Deresi, Kılıçözü Deresi ve Malaközü Deresi'nin zooplankton faunasının (Cladocera, Copepoda, Rotifera) belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Mayıs 2007 ? Mayıs 2008 tarihleri arasında 12 kez aylık örneklemeler yapılmıştır.Çalışma kapsamında akarsuların fiziksel su parametreleri belirlenmiş ve zooplankton faunası tespit edilmeye çalışılmıştır. Portatif cihazlar kullanılarak akarsuların elektriksel iletkenlik, tuzluluk, pH, çözünmüş oksijen ve sıcaklık değerleri yerinde ölçülmüştür.Çalışma sonucunda toplam 34 Rotifera, 9 Cladocera ve 1 Copepoda türü tespit edilmiştir. En fazla tür ile temsil edilen grup Rotifera olmuştur. Yıl içerisindeki en yaygın türler Asplanchna priodonta, Brachionus quadridentatus, Brachionus calyciflorus, Euchlanis dilatata ve Synchaeta pectinata olmuştur. Cladocera'dan yıl içerisinde en yaygın görülen türler Bosmina longirostris ve Chydorus sphaericus olmuştur. Copepoda'nın tek temsilcisi ise Eucyclops serrulatus'tur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out between May 2007-May 2008, to determine the zooplankton (Rotifera, Cladocera, Copepoda) fauna of running waters Kızılırmak, Delice, Budaközü, Kılıçözü and Malaközü.Physical parameters of streams, which includes electrical conductivity, salinity, pH, dissolved oxygen and temperature, were measured during the field studies with portable devices.34 Rotifera, 9 Cladocera and 1 Copepoda species were identified as a result of the study. Maximal species were belong to the Rotifera; Asplanchna priodonta, Brachionus quadridentatus, Brachionus calyciflorus, Euchlanis dilatata and Synchaeta pectinata were the species which observed the most during the research. Bosmina longirostris and Chydorus sphaericus were the most common Cladocera species. The only representative of Copepoda was Eucyclops serrulatus.