Process diversity in software development
Yazılım geliştirmede süreç çeşitliliği
- Tez No: 540534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH UTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yazılım şirketleri, müşteri gereksinimlerini karşılamak için en son çıkan teknolojileri doğru bir uygulama sistemi ile kullanmalıdırlar. Bu nedenle şirketler, çağdaş yazılım ürünlerinin karmaşıklığında ki, gerekli kaynak kullanımının belirlenmesinde ki ve bütçeyle ilgili belirsizlikte ki sorunları aşabilmek için ve uygun ürün kalitesini garanti etmek için süreç odaklı kalite yönetimi tekniklerini kullanırlar. Bu kapsamda standartlaştırılmış kalite güvence sistemi olan Bütünleşik Yetkinlik Olgunluk Modeli – Geliştirme (CMMI-DEV), yazılım geliştirme süreçlerine de kullanılmış ve yazılım şirketleri bu CMMI-DEV sertifikalarını alarak üretkenliği artırmayı hedeflemiştir. Bu çalışmada ise, uluslararası bir şirketin bu kapsamda ki sorunları için CMMI-DEV tabanlı bir yaklaşım içinde yazılım süreci çeşitliliği kullanılmıştır. Sonuçlar, önerilen yazılım süreci çeşitlilik modelinin, aynı teknik çerçeveye ve benzer iş yapısına sahip olan orta ölçekli yazılım şirketindeki süreçleri değerlendirmek ve iyileştirmek için kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Software companies need to employ state-of-the-art technologies to meet customer requirements. Owing to the complexity of contemporary software products and uncertainty concerning the budget for the required resources, companies use process-oriented quality management techniques in order to guarantee appropriate product quality. In this light, standardized quality assurance system that uses the Capability Maturity Model Integration–Development (CMMI-DEV) program are incorporated into software development processes, and software companies aim to enhance productivity by acquiring CMMI-DEV certificates. In this study, an approach based on CMMI-DEV is used to develop software process diversity for an international company. The results show that the proposed software process diversity model can be used to assess and improve processes in middle size Software Company that has identical technical framework and similar business structure.