Bolu'daki tavuk çiftliklerinin biyogaz kapasitesinin araştırılması
The research on the potential biogas in poultry farms of Bolu
  1. Tez No: 269910
  2. Yazar: MEHMET ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ÇELİKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Mechanical Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyamızda enerji ihtiyacı her yıl artmaktadır. Buna karşılık, bu ihtiyacı karşılayan fosil yakıt rezervi ise çok daha hızlı bir şekilde azalmaktadır. Fosil yakıtlardan elde edilen enerjinin azalması, ekonomik olarak kullanıma uygun teknolojilerle yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Belirtilen bu yenilenebilir enerji kaynaklarından biri de biyogazdır. Farklı enerji kaynaklarından elde edilen biyogaz, aynı zamanda tavuk gübresinden de elde edilebilmekte olup, önemli bir alternatif enerji kaynağı olarak değerlendirilebilir. Ayrıca, biyogaz üretimi ile gelişi güzel atılan ve çevreye büyük zararlar veren tavuk gübresi fermente gübre haline dönüştürülebilir.Yapılan bu çalışmada Türkiye'nin piliç yetiştiriciliğinde en çok üretim yapılan Bolu ilinin gübre atıklarının biyogaz olarak değerlendirilmesi araştırıldı. Mevcut verilerden faydalanılarak 2050 yılına kadar Doğrusal Denklem, Box-Jenkins ARIMA modeli ve SPSS paket programı yöntemleri ile tavuk sayısı için istatistiksel tahminlerde bulunuldu. Tahminlerin ortalaması alınıp 2010 yılında 2050 yılına kadar 5'er yıllık periyotlar için sırasıyla 76867-95170-113308-131447-149585-167723-185861-204000-222138 bin m3/yıl biyogaz üretilebileceği bulundu. Atıkların değerlendirilmesi ile 2010 yılında 2050 yılına kadar 5'er yıllık periyotlar için sırasıyla 461205-571019-679850-788679-897508-1006338-1115168-1223997-1332827 MWh enerji kazanılacağı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The need for energy in the world increases each year. On the contrary, the fossil fuel reserves that compensate that demand are decreasing fast. The fact that decreasing of the energy produced out of fossil fuel brings into sharp relief that the demand for the renewable energy must be benefited with the assistance of economical technology. One of the renewable energy resources declared is biogas. The biogas produced out of different energy resources can be produced out of chicken manure as well and can be turned to account as an important alternative energy resource. On the other hand, chicken manure that is cast away to the environment haphazardly causing a lot of harm can be converted in fermented manure.In this thesis, the evaluation of manure waste in Bolu where the chicken is grown a lot was searched. Statistical calculations for number of chicken until 2050 with Linear equations, Box-Jenkis ARIMA type and SPSS package programme were done by the help of present data. The biogas amounts to be produced between 2010-2050 for five year periods respectively 76867-95170-113308-131447-149585-167723-185861-204000-222138 thousand m3/year were figured out by taking the average of calculations. The energy to be produced for 2010-2050 respectively 461205-571019-679850-788679-897508-1006338-1115168-1223997-1332827 MWh with the evaluation of these manure.