Tabakalı kompozit levhaların sıcaklığa bağlı düşük enerjili darbe davranışının incelenmesi
Investigation of impact behavior of laminated composite plates subjected to low energy impact at different temperatures
- Tez No: 269912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. SELİM TÜRKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, düşük ve yüksek sıcaklıklarda düşük enerjili darbeye maruz kalan karbon prepreg tabakalı kompozit levhalarda darbe sonucu meydana gelen hasar ve burkulma yüklerinin değişimi incelenmiştir.Kullanılan kompozit levhalar tek yönlü takviyelendirilmiş tabakalardan oluşmakta olup darbe testleri yüksek sıcaklık için Instron Dynatup 9250 ağırlık düşürme test cihazında, düşük sıcaklıklar için ise özel olarak önceden imal edilmiş olan ağırlık düşürme test cihazında gerçekleştirilmiştir. Darbe sonrası levhalarda meydana gelen hasar alanları C-scan, oluşan çentik derinlikleri komparatör, gerçekleşen hasar tipleri mikroskop aracılığı ile incelenmiştir.Sıcaklığın etkisi ile oluşturulan düşük enerjili darbelerin, tabakalı kompozit levhalarda olan etkisi, iki tarafı ankastre olacak şekilde bağlanmış basma test cihazından sağlanan kritik burkulma yüklerinin elde edilmesiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study investigates the changes in buckling loads and damage of carbon prepreg laminated composite plates subjected to low energy impact at low and high temperatures.The impact tests are applied with Instron Dynatup 9250 drop weight impact tester for uni-directional(UD) composite plates at high temperature and a drop weight testing machine constructed beforehead for ones in low temperature. The damaged areas are identified with C-Scan, dent depth is measured with comparator and damage types are observed with microscobe.The results of critical buckling loads are to be obtained from compression testing machine for composite plates subjected to low energy impact at different temperatures.