Oğulbey (Gölbaşı) akiferlerinin yer altı suyu kalitesinin incelenmesi
Underground water quality investigation of Oğulbey (Gölbaşi) aquifers
- Tez No: 269917
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Oğulbey Gölbaşı'nda seçilen inceleme alanındaki akiferden alınan numunelerin kimyasal özellikleri ve bazı kirlilik parametrelerinin belirlenmesini kapsamaktadır. Kuyulardan alınan yeraltı suyu örneklerinin sıcaklık, elektriksel iletkenlik parametreleri numune alımı sırasında ölçülmüş, laboratuarda ise pH, katyon ve anyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlar grafiksel yöntemlerle, standartlar ve yönetmeliklerle karşılaştırılmıştır.Standart parametrelerin dışında, su örneklerinde florür analizleri de yapılmış ve yine içme suyu ve sulama suyu standartlarıyla karşılaştırılmıştır. İnceleme alanına ait su kimyası verilerinin değerlendirilmesi sonucu; yeraltı sularındaki baskın hidrokimyasal fasiyesin magnezyum ve bikarbonat olduğu tespit edilmiştir. Hidrojeolojik incelemeler kapsamında, bölgedeki hidrojeolojik oluşumlar tanımlanmıştır.Tüm bu sonuçlar değerlendirildiğinde söz konusu bölgeye ait yer altı sularının önemli bir kısmının magnezyum, sodyum ve potasyum değerleri itibari ile ancak sulama suyu olarak kullanılabileceği, bölgede tarımı yapılacak bitkilerin mineral hassasiyeti dikkate alınarak ve toprağın drenajının sağlanması koşulu ile kullanılmasının uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study comprises underground waters chemical characteristics and pollution parameters for oğulbey (gölbaşı) aquifers. The parameters for the temperature and electrical conductivity of the samples of underground water collected from wells were calculated on site, and their cation and anion analyses and pH value have been carried out in the laboratory. Using graphics methods the cross tabulation of the results against the standards and guidelines were generated. The assessment of water chemistry data in the study area led to the conclusion that the dominant hydrochamical facies in the underground waters are sodium bicarbonate type, sodium sulphate water type was found only in one sample. In addition to the standard parameters, quantity analyses for fluoride have also been carried out and a cross comparison between the findings and the standards for drinking and irrigation water was computed. To the in question region which it was evaluated all this conclude your underground waters important magnesium and sodium and potassium values conventional you do not sprinkle her water has reached your result it will be used while becoming however. Agriculture in the region wiil be performed taking into account the sensitivity of plants and mineral to ensure drainage of the soil condition and it was concluded that the use would be appropriate.