Ten rengi bilgisi ile pornografik web içeriğinin filtrelenmesi
Pornographic web content filtering with skin color information
  1. Tez No: 269925
  2. Yazar: İSMİNAZ AHU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada ten rengi bilgisi kullanılarak pornografik içerikli web sayfalarının otomatik olarak filtrelenmesini sağlamak amacıyla bir sistem tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Web içeriğinin filtrelenmesinde daha çok metin bilgisi kullanılmaktadır. Ancak metin bilgisi kullanılarak yapılan filtrelemede özellikle sağlık ile ilgili içeriğe sahip sayfalar da filtrelenebilmektedir. Bu nedenle günümüzde web sayfalarındaki imgeler ile filtreleme konusunda çalışmalar yürütülmektedir. Farklı şartlar altında çekilmiş fotoğraflar göz önüne alındığında ten renginin tespiti oldukça zor bir problem olarak karşımıza çıksa da pornografik imgelerin filtrelenmesinde ten rengi tespit yöntemi sıkça kullanılan yöntemlerdendir. Seçilecek renk uzayı performans üzerinde etkili olduğundan RGB, HSV ve RGB & HSV gibi renk uzayları üzerinde çalışılmıştır. Ten rengi tabanlı imgelerin pornografik olup olmadığını sınıflandırmada ise yapay sinir ağları kullanılmıştır ve GezgIN olarak isimlendirilen, ten rengi tabanlı pornografik imge filtreleme yazılımı geliştirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar ve testler sonucunda, RGB ve HSV renk uzaylarının beraber kullanımının, ayrı ayrı kullanımlarından daha etkin olduğu, web sayfasında yer alan imgelerin boyutlarının işlem süresini etkilediği, imge sayısının 50'nin altında ve imgelerin boyutlarının 200x200 gibi makul ölçülerde olduğu sürece GezgIN'in kabul edilebilir sonuçlar ürettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a system has been designed and implemented for filtering pornographic web sites automatically. Usually, text information is used for web content filtering. However, web pages especially health pages can also be filtered by text information filtering technique. Hence, studies about web page filtering via image information is in progress nowadays. Detection of skin color pixels from images is a quite difficult problem because of the conditions that images taken from but skin detection technique is frequently used for detecting nudity images. Color spaces are important because of the performance. In this study, RGB, HSV and RGB & HSV color spaces have been selected. Artificial Neural Networks were used to classify the nudity pictures and a software named GezgIN was developed. Experimental results have shown that, RGB & HSV color spaces results are more effective than the results of the usage of these color spaces individually, GezgIN has generated appropriate results as long as image count on a web site is lower than 50 and each image size on this site is about 200x200.