Çalışan kadınların saç tasarım tercihlerinde sosyal medyanın etkisi
The effect of social media on hair design preferences of working women
- Tez No: 902574
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Güzellik kavramı insanın tüm duyu organlarına hitap eden ve algıladığı nesneden haz almasına neden olan bir duyumdur. Kadınların bakımlı ve güzel olmak için en çok çaba sarf ettikleri ve özen gösterdikleri hususun saç bakımı olduğu söylenebilir. Kadınların çalışma yaşamının içinde daha çok yer almaya başlamasıyla giyim tarzları kadar saç tasarımları da önem kazanmaya başlamıştır. Çünkü saç şekli ve biçimi kadının estetik görünümünü tamamlayan en önemli öğedir. Güzellik algısının dönüşümü her çağın dinamiklerinden etkilenmiştir. Günümüz teknoloji çağıdır ve sosyal medya da bu çağın içinde olmakla birlikte yaşama etkisi kabul edilmiş bir unsurdur. Çalışan kadınların saç tasarım tercihlerinde sosyal medya kullanımının etkisini belirlemenin amaçlandığı bu betimsel araştırmada; genel tarama modelleri arasından ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Hatay ilinde yaşayan, kamu ve özel sektörde çeşitli meslek dallarında çalışan sosyal medya kullanıcısı kadınlar arasından tesadüfi örnekleme ile seçilen 401 kadın çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, alt amaçlara yanıt verecek şekilde geliştirilen ölçme aracı (anket) ile toplanmıştır. Çevrimiçi olarak uygulanan anket ile katılımcıların demografik özellikleri; yaş, eğitim durumu, medeni durum, çalıştığı kurum, çalışma yılı, sosyal medyada geçirilen ortalama saat, aktif sosyal medya hesabı sahipliği, saç tasarımını değiştirme sıklıkları ve kuaföre gitme sıklıkları olmak üzere dokuz değişken üzerinden belirlenmiştir. Çalışan kadınların saç tasarımına yönelik görüşleri, çalışan kadınların saç tasarım tercihlerinde etkili olan faktörler, çalışan kadınların sosyal medyayı kullanım amaçları ve saç tasarımına yönelik platformları takip etme durumları, çalışan kadınların sosyal medyada beğendikleri saç tasarımlarını kendilerine uygulama durumları frekans tabloları ile sunulmuştur. Kadınların demografik özelliklerine göre saç tasarım tercihlerinde etkili olan faktörler ve sosyal medyada beğendikleri saç tasarımlarını uygulama durumları arasında ilişki ki-kare testi ile analiz edilerek p< ,05 anlamlılık düzeyinde yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, çalışan kadınların giyim tarzına uygun; vücut tipi, yüzün fiziksel yapısı, ten rengi ve saç özelliği ile uyumlu sık bakım gerektirmeyen, uzun süre kullanabileceği saç tasarımlarını tercih ettikleri ve saç tasarımına yönelik platformları bilgi amaçlı takip ettikleri, çoğunlukla sosyal medyada gördükleri saç tasarımlarını beğenmekle birlikte kendine uygulamaya cesaret edemedikleri için arkadaşlarının veya kuaförlerinin görüşlerinin kendilerini yönlendirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of beauty is a sense that addresses all the sensory organs of human beings and causes them to derive pleasure from the object they perceive. It can be said that hair care is the issue that women make the most effort and care to be well-groomed and pretty. As women started to take part more in working life, their hair designs started to gain importance as much as their clothing styles. This is because hair shape and style is the most important element that completes a woman's aesthetic appearance. The transformation of the perception of beauty has been affected by the dynamics of each age. Today is the age of technology and social media is an accepted element in this age and its impact on life. In this descriptive research, which aims to determine the effect of social media use on the hair design preferences of working women; the relational screening model was used among the general screening models. This research sample consists of 401 women selected by random sampling among social media users living in Hatay province and working in various professions in the public and private sectors. The data of the study were collected with a survey instrument (questionnaire) developed to respond to the sub-objectives. With the online questionnaire, the demographic features of the participants were determined based on nine variables: age, education level, marital status, organization, years of employment, average hours spent on social media, active social media account ownership, frequency of changing hair design and frequency of going to the hairdresser. Working women's opinions on hair design, factors affecting working women's hair design preferences, working women's purpose of using social media and following platforms for hair design, and working women's application of the hair styles they liked on social media to themselves were displayed in frequency tables. Factors affecting working women's hair design preferences according to their demographic characteristics and their application of the hair designs they liked on social media was analyzed with the chi-square test and commented at p < .05 significance level. According to the results of the research, it has been determined that working women choose hair designs that are suitable for their clothing style, compatible with their body type, physical structure of the face, skin color and hair characteristics, do not require frequent maintenance and can be used for a long time, and that they follow platforms for hair design for information purposes, and mostly like the hair designs they see on social media, but they are not daring to apply them to themselves, so they are guided by the opinions of their friends or hairdressers.