TIG kaynağıında azot gazının alüminyum yüzey ve mikroyapı özelliklerine etkisi
The effect of nitrogen gas on the surface and microstructure aluminium in the melding
  1. Tez No: 269933
  2. Yazar: VOLKAN ONAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHÇET GÜLENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, TIG kaynağı yöntemi ile yüzey kaplama işleminde azot gazı ilavesinin alüminyumun yüzey sertliğine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, AA 6063 T6 ticari saflıkta hadde mamülü alüminyum levhalar (140×80×5 mm) kullanılmıştır. Levhalara farklı azot gazı debilerinde (8dak/l, 10dak/l, 12dak/l 14dak/l, 16dak/l, 20dak/l ) ve toz (SiC) bileşimleriyle yüzey dolgusu işlemi yapılmıştır. Yüzey dolgu işlemine tabi tutulan levhalarda farklı sertlikler elde edilmiştir. Bu levhalardan elde edilen numunelere EDS analizi ve XRD analizi yapılmış buna ilave olarak mikroyapı incelemesi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen mikroyapı fotoğrafları, XRD ve EDS analiz sonuçları birbirleri ile karşılaştırılmış ve yüzey sertliklerindeki farklılığın sebebi belirlenmeye çalışılmıştır.Yüzey sertliğindeki artış, kaynak esnasında yüzeye verilen azot gaz debisi ile doğru orantılı şekilde arttığı ve kaynak metali içerisinde nitrür tanelerinin oluştuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of Nitrogen addition to argon on surface hardness of aluminum welded coated with TIG welding method was investigated. For this purpose, AA 6063 T6 commercial rolled aluminum plates (200x120x5mm) were used. Plates were coated under different nitrogen flow rates (8dak / l, 10dak / l, 12dak / l 14dak / l, 16dak / l, 20dak / l) and different powder composition (SiC). Different hardness values were received in the coated plates. Coated plates were characterized by means of EDS and XRD (The reason for the different surface hardness values) were concluded by company microstructural images, EDS and XRD datas.Surface hardness increases with increasing nitrogen flow rate and also AlN phase arised in the weld metal.