Mesleki ve teknik eğitim fakülteleri mezunlarının istihdam edilebilirlik becerilerinin işveren görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of employment availabilty skills of vocational and technical education faculties graduates according to the views of employers
  1. Tez No: 269954
  2. Yazar: MUSTAFA KALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi (MTEF) mezunlarının istihdam edilebilirlik becerilerinin işverenlere göre değerlendirmesi yapılmıştır. Bu amaçla Aralık 2009 ? Şubat 2010 tarihleri arasında Çorum ve Kayseri Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet gösteren firma yöneticilerine, Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesinden mezun olmuş çalışanlarıyla ilgili istihdam becerilerine ait sorular yöneltilmiştir.Kayseri Organize Sanayi Bölgesinden (KOSB) 101, Çorum Organize Sanayi Bölgesinden (ÇOSB) 40 yöneticiye MTEF mezunu çalışanlarıyla ilgili ?Temel Becerileri?, ?Düşünme Becerileri?, ?Kişisel Nitelikleri?, ?Kaynakların Kullanımı?, ?Takım Çalışması ve Kişiler Arası Becerileri?, ?Bilgiye Ulaşma ve Bilgiyi Kullanma Becerileri?, ?Sistem ve Teknoloji Becerileri? ile ?Yabancı Dil Becerileri?ne yönelik toplam 39 soru sorulmuştur.Araştırmada elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine Kolmogorov Smirnov testi ile bakılmıştır. Gruplar arası anlamlı bir farkın olup olmadığına Kruskal Wallis testi ile bakılmıştır. Kruskal Wallis testi sonucu anlamlı çıkan gurupların çoklu karşılaştırmaları Dunn testi ile yapılmıştır. Nitel değişkenler arasındaki bağımsızlığın belirlenmesinde Ki-Kare analizinin Exact ve Monte Carlo yöntemlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, evaluation of employment availability skills of vocational and technical education faculty alumni (VTEF) is made by employers. For this aim, between December 2009- February 2010, questions, which are related with alumni of Vocational and Technical Education faculties, are asked to companies administrators in Çorum and in Kayseri Organized Industrial Zone.Related with VTEF alumni ?Basic Skills?, ?Decision Skills?, ?Personal Qualifications?, ?Use the Sources?, ?Team Work and Team Relationship?, ?Reach The Information and Use the Information Skills? , ?System and Technology Skills? and ?Foreign Language Skills? totally 39 questions are asked to 40 administrators from Çorum Organized Industrial Zone (ÇOIZ) and 101 administrators from Kayseri Organized Industrial Zone ( KOIZ).The data obtained in this study whether showing normal distribution or not is checked with Kolmogorov Smirnov test. A significant difference between groups in the Kruskal-Wallis test was evaluated. According to Kruskal Wallis test results, multiple comparisons of significant groups were made with Dunn's test. To determine the independence between qualitative variables, Exact and Monte Carlo methods of chi-square analysis was used.