Doğrusal olmayan takım yoluyla alüminyum alaşımlı sac malzemelerin sürtünme karıştırma kaynağı ile birleştirilmesi ve kaynak bölgesinin mekanik özelliklerinin irdelenmesi
The welding of aluminum alloyed sheet material using friction stir welding method by non-linear tool path and the investigaton of mechanical properties of welding area
- Tez No: 269953
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK MENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sürtünme karıştırma kaynak yöntemi, son yıllarda keşfedilmiş ve geliştirilmiş bir katı hal kaynak tekniğidir. Klasik ergitme kaynakları ile kaynatıldığında bazı problemler oluşturan ve özellikle havacılık, uzay ve savunma sanayii gibi yaygın alanlarda kullanılan, farklı özelliklere sahip alüminyum alaşımlarının, bu yöntem ile kaynak edilebilirliği basitleştirilmiştir.Bu çalışmada, alüminyum levhalar, doğrusal ve doğrusal olmayan takım yollarıyla, farklı işlem parametreleri kullanılarak sürtünme karıştırma kaynak yöntemi ile birleştirilmiştir. Doğrusal olmayan takım yolu seçilmesinin temel amacı, kaynak dikiş uzunluğunu artırarak kaynak bölgesinin mukavemet özelliklerini yükseltmektedir. Ayrıca, bu yöntemin bu güne kadar hiç denenmemesi ve ilk defa uygulanması ve elde edilen bulguların teknolojiye ne denli katkı sağlayacağı hep merak konusu olmuştur. Kaynak süresince, karıştırıcı ucun devir sayısı ve kaynak ilerleme hızı, değişken parametreler olarak alınmış, karıştırıcı uç geometrisi ise sabit tutulmuştur. Kaynak kalitesi; içyapı incelemesi, mikrosertlik ölçümleri ve çekme deneyi yapılmak suretiyle belirlenmiştir. Takım yoluna, kaynak ilerleme hızına ve karıştırıcı uç devir sayısına bağlı olarak kaynak bölgesinde meydana gelen değişimler incelenmiş ve bu değişimlerin kaynak performansını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Yapılan kaynaklar ve deneyler sonucunda, kaynaklı birleştirmelerin mukavemetlerinin kaynak parametrelerine göre farklılık gösterdiği ve doğrusal olmayan takım yolu kullanılmasının kaynaklı birleştirmenin mukavemet değerlerini artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Friction stir welding is a solid state welding method which has been found and improved in recent years. The weldability of aluminum alloys at different properties, which has problems with classical melt welding, and specially used in aerospace, space and defence industry, has been simplified with this welding method.In this study, aluminum sheets were welded by friction stir welding method by linear and non-linear tool paths using different operation parameters. The aim of choosing non-linear tool path is to increase strength properties of welding area by enhancing weld length. Also it is the first time of trying and applying of this technique and it is always wondered how findings add value to technology. The revolution number of stirrer and welding rate of need are taken as parameters during welding operations. The geometry of stir is also taken as constant. The quality of welding is examined microhardness measurement, performing of tensile test and investigation of structure of material. Depending on tool path, welding rate of feed and revolution number of stir; the variations of welding region and the effects of these variations on welding performance are investigated. It is observed from the experiments and welding, the strength of welding shows differences according to welding parameter and the usage of nonlinear tool path increases the strength value of welding.