Mesleki ve teknik eğitimde uzaktan eğitim ile geleneksel eğitimin karşılaştırılması
Comparison of distance learning and formal learning in vocational and technical educatinon
- Tez No: 269955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN NURCAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Zaman ilerledikçe ve nüfus çoğaldıkça insanların en temel haklarından biri olan eğitim hakkı konusundaki talebin arttığı görülmektedir. Bu artış, her bireye eğitim ortamı sağlayabilme problemini de beraberinde getirmiştir. Bu problemi aşabilmek için iletişim teknolojilerinden de istifade edilir olmuştur. Bilgisayar ve internet'in yaşamımızın her anına girdiği şu günlerde eğitim ortamlarında bilgisayar ve internet'ten yararlanmak kaçınılmaz bir hal almıştır. İnternet, öğrencilere yaşam boyu öğrenme becerilerinin kazandırılmasında önemli bir yere sahiptir. Öğrencilerin ihtiyacı olan bilgiyi sağlamada yardımcı olacak bir araç olan internet, onların bilgiye ulaşmaları için sorumluluk almalarını da sağlamaktadır. İnternet sunduğu bir çok olanakla buna izin vermekte ve öğrencilerin öğrenme gereksinimlerini karşılayabilmektedir. Bu sayede mesafeler kısalmış, okul dışı ortamlar da eğitim alanı içine dahil edilmiştir. Son zamanlarda uzaktan eğitim sayesinde çok geniş kitlelere hitap eden programlar hazırlanmış ve uygulanmıştır. Bu uygulamalar yaygınlaşarak uygulama temelli eğitim veren Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarını da uzaktan eğitimle tanıştırmıştır. Uygulama temelli eğitim veren ve eğitim sistemimizin önemli bir bölümünü oluşturan Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarının uzaktan eğitimle öğrenci mezun etmelerini de tartışmaya açık bir konudur.Bu tezde, uygulamalı eğitim veren Mesleki ve Teknik eğitim kurumlarının görsel ve uzaktan eğitim sistemlerinin karşılaştırılması üzerine bir çalışma yapılmıştır. Bunun yapılabilmesi için değişik anketler hazırlanmış, örgün eğitim ve uzaktan eğitim öğrencilerine hazırlanan anketler uygulanmıştır. Bu anketlerin sonucuna göre Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarında uzaktan eğitim ile örgün eğitimin farkları, eksikleri ve avantajları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As time progresses and the population increase is one of the most basic rights of human rights education is seen to increase on demand. This increase is to provide each individual learning environment also brought problems. To overcome this problem has been communication technologies will also benefit. Nowadays, computers and internet are integrated into our lives in such a way that one can never consider ignoring the use of them on education. The internet has an important role in acquiring life time learning ability for students. The internet, which is a tool to help provide information for students's needs and for them taking responsibility of getting information. The internet allows that by facilitating and satisfying the learning requirements of students.So that the distance was shortened, non-school environments have been incorporated into the training area. Recently, thanks to distance education programs that appeal to a wide audience, prepared and implemented. Becoming common practice based on these applications, providing education or vocational and technical education institutions have met with distance education. Application-based training and education system constitutes an important part of our vocational and technical education institutions with distance education to graduate students is also an issue open to debate.In this thesis, the practical training of vocational and technical education institutions on a comparison of visual and distance education system, a study was conducted. This was prepared for conducting the various surveys, formal education and distance education students are prepared questionnaire was administered. According to the results of this survey in Vocational and Technical Education institutions of formal education and distance learning differences, have tried to identify shortcomings and advantages.