Çevrim içi eğitimin ilk ve acil yardım programı öğrencilerinin eğitimine olan katkısının ve öğrenciler üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the contribution of online education to the education of first and emergency program students and its effect on students
  1. Tez No: 759533
  2. Yazar: KÜRŞAT GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada birincil amacımız çevrim içi eğitimin, İlk ve Acil Yardım Programı öğrencilerinin eğitimlerine olan katkısını araştırmak ve öğrenciler üzerindeki etkisini öğrenmekti. İkincil olarak elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda çevrim içi eğitimi daha etkin ve daha başarılı kullanabilmek amacıyla nasıl geliştirebileceğimizi görmeyi hedefledik. Ayrıca aynı katılımcıların geleneksel eğitime ilişkin görüşlerini de öğrenmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamız Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı'nda 2020-2021 yılları arasında çevrim içi eğitim gören öğrencilerin katılımı ile planlanan bir anket çalışmasıdır. Araştırmacı tarafından Google Formlar aracı kullanılarak oluşturulan veri toplama formu (Tanıtıcı özellikler, E-Derslere Yönelik Memnuniyet Ölçeği, Uzaktan Eğitim Öğrencilerinin Uzaktan Eğitime Yönelik Görüşleri Ölçeği) Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı'nda 2020-2021 yılları arasında çevrim içi eğitim gören 74 öğrenciye, bu forma ait web bağlantı linki ile WhatsApp aracılığıyla iletildi. Verilerin analiz aşamasında SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanıldı. Değerlendirme sonuçlarının tanımlayıcı istatistikleri; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma, minimum, maksimum olarak verilmiştir. Grupların normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile belirlenmiştir. Bağımsız iki grup arasında sayısal değişkenlerin karşılaştırmaları; normal dağılım koşulu sağlanmadığından Mann Whitney U testi ile değerlendirilmiştir. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanılmıştır. Korelasyon testinde Spearman korelasyon analizinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our primary aims in this study was to investigate the contribution of online education, to the education of First and Emergency Program students and to learn about its impact on students. Our secondary aim was to see how we could improve online education to use it more effectively and successfully in line with the information we obtained. We also aimed to learn the views of the same participants on traditional education. Method: Our research is a survey study planned with the participation of students who received online training between 2020 and 2021 in the Karadeniz Technical University Vocational School of Health Services First and Emergency Aid Program. The data collection form, created by the researcher with the use of the Google Forms tool (Descriptive features, Satisfaction Scale for E-Courses, Distance Education Students' Views of Distance Education Scale), was sent to 74 students who received online training at Karadeniz Technical University Health Services Vocational School First and Emergency Program between 2020 and 2021 via WhatsApp web link. The SPSS 22.0 statistical package program was used in the analysis of the data. Descriptive statistics of evaluation results for categorical variables were identified by numbers and percentages, whereas numerical variables were identified by mean, standard deviation, minimum, and maximum. The suitability of the groups to the normal distribution was determined by the Kolmogorov-Smirnov test. Comparisons of numerical variables between two independent groups were evaluated with the Mann-Whitney U test since the normal distribution conditions was not met. The Chi-square test was used to compare qualitative data. In the correlation test, Spearman correlation analysis was used.