Self-concept and body image of high school male athletes and non-athletes
Lise düzeyindeki erkek sporcuların ve sporcu olmayanların benlik kavramları ve beden imgeleri
  1. Tez No: 27002
  2. Yazar: F.HÜLYA ÖZGEYLANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKMEN HÜLYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZ LÎSE DÜZEYÎNDEKÎ ERKEK SPORCULARIN VE SPORCU OLMAYANLARIN BENLİK KAVRAMLARI VE BEDEN İMGELERİ ÖZ5EYLANÎ, F. Hülya Yüksek Lisans Tezi, Beden Eğitimi ve Spor Anabilin» Dalı Tez Yöneticisi: Doç- Dr. Hülya GÖKMEN Haziran, 1993, 149 sayfa Bu tezin amacı, lise düzeyindeki erkek sporcular ve sporcu almayanlar arasındaki benlik ve beden imgelerinden hoşnut olma düzeylerindeki -Farkın belirlenmesi ve sporcu olan ve olmayanlar için benlik kavramı ile beden imgesi arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. HSPP' nin geçerliliğini ve güvenirliliğini bulmak için lise düzeyindeki 197 erkek öğrenci üzerinde ön çalışma yapılmıştır. Sporcu olan ve olmayanların benlikleri ve beden imgeleri arasındaki -Farkın belirlenmesi için Ankara da orta ekonomik düzeyi temsil eden devlet okullarından 174 sporcu ve 174 sporcu olmayan denek rastgele örneklem sistemi ile seçildi. Veriler vGençler için Harter'in Kendini Değerlendirme Envanteri, Kişisel Bilgi Formu ve Beden îmgesi Anketi ile toplandı, istatistiksel analizler t-test, varyans analiz ve Pearson Çarpımlar Korrelasyon sonuçlarına göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SELF-CONCEPT AND BODY IMAGE OF HIGH SCHOOL MALE ATHLETES AND NON-ATHLETES ÖZGEYLANÎ, F. HÜLYA M.S. in Physical Education and Sports Supervisor: Assoc. Pro-F. Dr. Hülya GÖKMEN June, 1993, 149 pages The purpose of this study was to determine the difference in self-concept and body image satisfaction among high school male athletes and non- athletes and also determine the relation between self- concept and body image for athletes and non-athletes. The pilot study conducted an 197 high school male to find reliabilty and validity of HSPP. 174 high school male athletes and 174 non-athletes were randomly selected from public school in Ankara which represents middle socioeconomic status to determine difference in self- concept and body image among athletes and non-athletes. Data was collected by HSPP for Adolescent, Self-report Questionnaire and Body Image Questionnaire» Statistical 111analysis used in this study were, t-test, analysis of variance and Pearson Product Correlation. The results showed that there was a significant differences in social acceptance, athletic competence and physical appearance subscales of self-concept among athletes and nan-athletes ( p .