Bazı esansiyel yağların tütsülenmiş ve vakum paketlenmiş gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) filetolarının raf ömrüne etkisi
The effect of some essential oils on the shelf life of smoked and vacummed rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fillets
- Tez No: 270041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖKKEŞ YILMAZ, PROF. DR. BAHRİ PATIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada; biberiye, kekik, adaçayı ve karanfil yağları uygulanarak tütsülenen ve vakum paketlenen alabalık filetolarının üretimi ve muhafazası sırasında mikrobiyolojik, kimyasal ve duyusal niteliklerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir.Deneysel örnekler kontrol grubu ile birlikte, 600 ppm oranında biberiye, kekik, adaçayı ve karanfil yağı uygulanarak 5 farklı grup olarak hazırlanmış ve 4±1 °C'de muhafazaya alınmıştır. Örnekler üretim aşaması (fileto, salamura sonu, tütsüleme sonu) ile muhafazanın 7., 14., 28., 42., 56., 70., 84., 98. ve 112. günlerinde mikrobiyolojik (toplam mezofilik anaerob, psikrofilik, laktik Streptococcus spp., Lactobacillus spp., lipolitik ve maya-küf mikroorganizma sayımı), kimyasal (pH, nem, kuru madde, yağ, tuz, TBA, PV ve SYA tayini) ve duyusal nitelikleri bakımından incelenmiştir. Araştırma üç tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiştir.Yapılan analizler neticesinde, toplam mezofilik anaerob mikroorganizma, psikrofilik, laktik Streptococcus spp., Lactobacillus spp., lipolitik mikroorganizma ve maya-küf sayısında tüm gruplarda muhafaza süresince önemli bir değişim tespit edilememiştir (p>0,05).Örneklerdeki pH değeri, nem, kuru madde ve yağ miktarı bakımından kontrol grubu ile esansiyel yağ uygulanan gruplar arasında istatistiki olarak önemli bir fark görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the chemical, microbiological and sensory attributes of smoked trout with application of rosemary, thyme, sage and clove oils.Five different experimental groups together with control group, containing rosemary, thyme, sage and clove oils at 600 ppm concentration were prepared and were stored at +4±1 °C Samples were analyzed as microbiological (total mesophilic anaerobe, psychrophile, lactic Streptococcus spp., Lactobacillus spp., lipoytic, yeast and mold), chemical properties (pH, moisture, dry matter, fat, salt, TBA, PV and FFA) and sensory attributes on days 0, 7, 14, 28, 42, 56, 70, 84, 98 and 112 during the storage period. Three replicates for each group were made.The results indicated that there was no significant differences among the groups in terms of total mesophilic anaerobe, psychrophile, lactic Streptococcus spp., Lactobacillus spp., lipoytic microorganism during the storage period (p>0.05).Significant differences between pH values, moisture, dry matter, fat levels of control and other groups have not been observed (p>0.05).