Türk basınında Talat Paşa suikastı ve yansımaları
Talat Pasha and reflections on the assassination of the Turkish press
- Tez No: 270104
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Talat Paşa 1874 yılında Edirne'de doğdu. Genç yaşta siyasetle uğraşmış, II.Abdülhamit karşıtı mücadelenin içinde yer almıştır. II. Meşrutiyet'in ilan edilmesinden sonra mebus seçilmiştir. Daha sonra önce nazırlık yapmış, Sait Halim Paşa'nın istifa etmesinden sonra sadrazam olmuştur. I. Dünya Savaşı'nın kaybedilmesinden sonra Almanya'ya gitmiştir. Talat Paşa yurtdışındayken Mustafa Kemal Paşa ile mektuplaşmış, önemli şahsiyetler ile görüşerek siyasi faaliyetlerine devam etmiştir.Talat Paşa 15 Mart 1921'de Tehleryan adındaki bir Ermeni öğrenci tarafından Berlin'de öldürülmüştür. 19 Mart 1921'de yapılan tören ile cenazesi tahnit edilerek Berlin'e gömülmüştür. Talat Paşa'nın öldürülmesinden sonra basında lehinde ve aleyhinde makaleler yazılmış, onu öven şiirler yayınlanmıştır.Talat Paşa'yı öldüren Tehleryan Alman Mahkemesi tarafından serbest bırakılmıştır. Tehleryan'ın mahkeme süreci ile ilgili gerek Türk basınında gerek yabancı basında bir çok haber ve makale yayınlanmıştır.Talat Paşa'nın naşı 25 Şubat 1943 tarihinde Türkiye'ye getirilmiştir. Sabah Sirkeci Garında, öğleden sonra saat14:00'te Şişli Sıhhat Yurdu'ndan alınması ile başlayan ikinci tören yapılmış ve Hürriyeti Abide Tepesine gömülmüştür. Talat Paşa'nın naşının getirilmesiyle ilgili bir çok haber ve makale yayınlanmış, bazı makalelerde hükümet ve Cumhurbaşkanı İsmet İnönü övülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mehmet Talat Pasha was born in Edirne in 1874. He was interested in politics and got the place of Abdulhamit the second. He was elected as a deputy after the declaration of the second Consitutionalism. Then, He was a minister and after the resignation of Sait Halim Pasha, He became Grand Vizier. After the defeat of the World War I, he went to Germany, While he was abroad he corresponded Mustafa Kemal Pasha and maintained his political affairs with other important people.Talat Pasha was killed by an Armanian student in Berlin on March 15, 1921. He was buried in Berlin on March 19, 1921. After his death many articles were written about him both for him and against him, and even some poems praising him. The student that killed Talat Pasha was released by the German Court. Many articles were written both in Turkey and abroad about the judical process of Tehleryan.The body of Talat Pasha was taken to Turkey on February 25, 1943. A ceremony which started in Sirkeci Train Station in the morning continued at 14:00 pm in Şişli Sıhhat Dormitory and Talat Pasha was burried in the hill of Hurriyet Abide. Many articles were written in newspaper about his burial in Turkey. İn the some of the articles, the goverment and President Ismet Inonu were praised.