Talat Paşa cinayeti ve Alman basını
The Talat Pasha murder, the trial, and the German press
- Tez No: 995481
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Mehmet Talat Paşa 1 Eylül 1874 yılında Edirne'de doğmuş ve 15 Mart 1921'de Berlin'de bir suikast sonucu hayatını kaybetmiştir. Talat Paşa önce Osmanlı Hürriyet Cemiyetini kurmuş ve daha sonra cemiyet daha sonra İttihat ve Terakki Cemiyeti adını almıştır. Mehmet Talat Paşa, 1908 devrimini hazırlayan en önemli isimdir. Ayrıca Talat Paşa 1908 1918'e yılları arasında Osmanlı devletinin siyasetine yön veren en önemli İttihatçılardan biridir. Talat Paşa, Osmanlı Devletinin en çalkantılı döneminin en önemli siyasi figürü olarak karşımıza çıkmaktadır. Onun döneminde, 31 Mart olayı, Balkan savaşları, Babıali Baskını, Birinci Dünya savaşı ve Ermeni Tehciri gibi önemli olaylar yaşanmıştır. Talat Paşa, 3 Şubat 1917 ile 8 Ekim 1918 yılları arasında sadrazamlık görevinde bulunmuştur. Ülke, Almanlar ile kurulan ittifak sonrasında Birinci Dünya savaşında yer almış fakat savaş ağır mağlubiyetle sonuçlanmıştır. Talat Paşa savaşın kaybedilmesinden sonra ülkeyi terk ederek ittifak kurduğu ülke olan Almanya'ya yerleşmiştir. Talat Paşa, 1 Kasım 1918 ile 15 Mart 1921 yılları arasında ki, döneminde Almanya'nın Berlin şehrinde yaşamıştır. 15 Mart 1921 yılında ise Berlin'de uğradığı suikast sonucu 47 yaşında hayatını kaybetmiş ve Berlin'de Türk mezarlığına defnedilmiştir. Cinayeti işleyen Soghomon Tehlirian 2 ve 3 Haziran 1921'de Berlin'deki mahkeme de yargılanmıştır. Mahkeme sonucunda jüri üyeleri cinayet işleyen Tehlirian'ı suçsuz bularak beraatine karar verilmiştir. Bu tez çalışmamızda, Talat Paşa'nın ülkedeki son dönemi, Almanya'ya gidiş süreci, Berlin'de ki hayatı, siyasi faaliyetleri, suikastı, mahkemesi ve mahkeme tutanakları ile Alman basınında konuyla ilgili çıkan haberler incelenmiştir
Özet (Çeviri)
THE TALAT PASHA MURDER, THE TRIAL, AND THE GERMAN PRESS Mehmet Talat Pasha was born on September 1, 1874 in Edirne and was assassinated in Berlin on March 15, 1921. Talat Pasha first founded the Ottoman Freedom Society. This society later became the Union and Progress Society. He is the most important name who prepared the 1908 revolution. Talat Pasha is one of the most important Unionists who shaped the politics of the Ottoman state between 1908 and 1918. Talat Pasha is the most important political figure of the most turbulent period of the Ottoman State. During his reign, important events such as the March 31 incident, the Balkan wars, the Babıali Raid, the First World War and the Armenian Deportation took place. Talat Pasha served as the Grand Vizier between February 3, 1917 and October 8, 1918. He left the country after the loss of the First World War. He lived in Berlin, Germany between November 1, 198 and March 15, 1921. He was assassinated in Berlin on March 15, 1921 and died at the age of 47 and was buried in Berlin. Soghomon Tahlirian, who committed the murder, was tried in a court in Berlin on June 2-3, 1921. As a result of the trial, the jury found Tahlirian not guilty and he was acquitted. In this thesis, Talat Pasha's life, political career, important political events, his life in Berlin, his assassination, his trial and court minutes, and news about the subject in the German press were examined.