21. yüzyılda toplumsal ve siyasal örgütlenme ve siyaset yapma biçimlerinde değişim: Paris banliyölerinde göçmen hareketleri
The changement in the forms of social and political organization and making politics in the 21st century: Immigrant movements in the Paris suburbs
- Tez No: 270109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Paris'in şehir merkezini çevreleyen ?sorunlu? yerleşim bölgeleri olan banliyölerde yaşayan göçmen kitleleri, 1980'li yılların ortalarından beridir Fransız devletinin politikalarıyla gözle görülür bir çatışma içinde bulunmaktadırlar. Bu çatışma durumu en net hâliyle 2005 yılındaki ayaklanmalarla açığa çıktı. Fransa özelinde 19. yüzyıldan bugüne devam eden ve 1968'deki öğrenci hareketleriyle önemli bir kilometre taşını geride bırakan ?sistem-karşıtı hareketler?, göçmenlerin aktör konumunda olduğu bu tür hareketlerle birlikte yeni bir anlam da kazanmaktadır. Fransa'nın köklü bir kolonyal tarihi olduğu gerçeğinden yola çıkan bu çalışma, ayaklanmaları bu tarihsel bağlamın içine yerleştirerek, günümüzün sosyal ve kentsel durumunu da inceleyerek, göçmen hareketlerinin siyasi anlamını bulmayı amaçlamaktadır. Bu hareketlerin siyasi anlamını ve bu hareketlerde tanık olunan siyaset yapma biçimini ?anti-politika? olarak kavramsallaştıran bu çalışma, ayaklanmaları ise ?tersine-çevrilmiş kolonyal savaş? olarak adlandırarak 19. yüzyılla 21. yüzyıl arasındaki geçişliliği ortaya koymayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
The immigrant masses who live in the ?sensible? suburban areas which surround the city center of Paris, have been evidently in conflict with the French state policies since the mid-1980's. This conflict, noticeably, came out in the wash via civil commotion of 2005. The ?anti-systemic movements? which have lasted since 19th century till today and transcended crucial boundries with the student actions in 1968 within France, have taken a new meaning with those kinds of movements which immigrants take active roles in themselves. This study which accounturns the fact of France colonial history, by replacing the civil commotion into this historical evidence, examining today's social and urban circumstances, aims finding the political meaning of these immigrant actions. This study which conceptualizes the political meaning of these movements and deducing the way of engaging in the politics as ?anti-politics?, aims to lay out the interaction between 19th century and 20th century by denominating the civil commotions as ?reversed colonial war?.