Türkiye'de özel emeklilik fonlarının Türkiye'de sermaye piyasasına katkıları açısından değerlendirilmesi
In respect of their contributions to capital markets, evaluation of pension funds in Turkey
  1. Tez No: 270126
  2. Yazar: ŞULE KIRKIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ARACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Son yıllarda hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde çarpıcı olarak sosyal güvenlik sorunlarına çözüm arayışında özel emeklilik fonlarının öneminin arttığı görülmektedir. Aynı zamanda sermaye piyasasına katılan kurumsal yatırımcılar arasında da önemli bir kimliğe sahip olan özel emeklilik fonları, uzun vadeli olarak bu fonların sermaye piyasasına yönlenmesinde de etkili rol oynamıştır. Türk sermaye piyasasında da bu gelişmelerin paralelinde Ekim 2003'ten itibaren uygulamaya konan özel emeklilik fonları Türkiye'de piyasaya katkıda bulunacak finansal aracılar arasında görülmektedir. Bu amaçla çalışmamızda Türkiye'de özel emeklilik fonlarının piyasaya getireceği katkı üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In searching of solutions to social security problems, the importance of private pension funds, both in developed and in developing countries, has been seen to increase in recent years, At the same time, private pension funds having significant entity among organizational investors have played also an effective role in directing of this funds into capital markets. In Turkish capital market, parallel to such developments, private pension funds, which put into practice in October 2003, are considered among financial intermediates to contribute to the market in Turkey. For this purpose, in this study, some evaluations have been made on the contribution that private pension funds will make to the market.