İntihar girişiminde bulunan depresiflerin ruhsal işleyişlerinin projektif testlerle değerlendirilmesi
The evaluation of the mental functioning of suicide attempters with depression using projective tests
- Tez No: 270144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİKA TUNABOYLU İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı intihar girişiminde bulunan Majör Depresif Bozukluk(MDB) tanılı hastaların ruhsal işleyiş özelliklerini projektif testler aracılığıylaincelemektir. Projektif testler, intihar davranışıyla ilişkili ruhsal işleyiş özelliklerinibelirleme ve intihar riskini değerlendirmede önemli katkılar sağlamaktadır.Ülkemizde intihar konusunda psikanalitik kavramlar ve projektif testlerle yapılançalışmalara rastlanmamıştır. İntihar girişimleri ve depresyon, tamamlanmış intiharaçısından en önemli risk etmenleridir. Bu nedenle bu çalışmada depresyonda intihardavranışıyla ilişkili ruhsal işleyiş özelliklerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. İntihargirişimi sonrası psikiyatri hastanesine başvuran 25 MDB tanılı hasta çalışmayaardışık örnekleme yoluyla alınmıştır. Kontrol grubu; yaş, cinsiyet ve eğitimdeğişkenleri açısından intihar grubuyla eşleştirilmiş, intihar öyküsü olmayan 25MDB tanılı hastadan oluşmaktadır. Her iki grubun yanıtları gerçeği değerlendirme,sosyal uyum, duygulanım düzenlenmesi, dürtü kontrolü ve depresif pozisyonla başaçıkma biçimleri açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmanın bulguları intihar ve kontrolgrubu hastalarının ruhsal işleyişlerinde anlamlı farklılıklar olduğunu göstermektedir.İntihar grubundaki hastaların gerçeği değerlendirmede, sosyal uyumda ve dürtükontrolünde sorun yaşadıkları ve depresif pozisyonla başa çıkmada ilkel savunmalarıkullandıkları saptanmıştır. İstatiksel analizler ve içerik analizleri intihar grubunundürtüsel olduğunu, saldırganlığın kontrol edilemediğini, sembolizasyonkapasitelerinin yetersiz olduğunu, özdeşim kapasitesinin daha zayıf olduğunu,ayrılma-bireyleşmede sorun yaşadıklarını, depresif pozsiyonu aşmaktazorlandıklarını göstermektedir. Sonuçlar intihar girişiminde bulunan hastaların sınırkişilik örgütlemesi düzeyinde olduklarına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the mental functioningcharacteristics of suicide attempters with Majör Depressive Disorder (MDD) usingprojective tests. Projective tests provide an important contribution to determinemental functioning characteristics associated with suicidal behavior and to assess therisk of suicide. There is no research on suicide with psychoanalytic concepts andprojective tests in our country. Suicide attempt and depression are the most importantrisk factors for completed suicide. Therefore the aim of this study was to determinemental functioning characteristics associated with suicidal behavior in depression.Twenty-five patients admitted to psychiatric hospital after suicide attempt anddiagnosed with MDD were included in the study through consecutive sampling. Thecontrol group comprised of twenty-five patients diagnosed with MDD without ahistory of suicide who were matched with age, gender and education variables withsuicidal patients. Responses of both groups were compared in reality testing, socialcohesion, affect regulation, impulse control and style of coping with depressiveposition. The findings of the study showed significant differences in mentalfunctioning of suicidal and control group patients. Suicidal patients had problems inreality testing, social cohesion, impulse control and used primitive defenses to copewith depressive position. Statistical analysis and content analysis suggested thatsuicidal patients were impulsive, unable to control aggression, presented problemswith separation-individuation and had insufficient symbolization capacity, weakercapacity of identification and difficulty in coping with depressive positions. Theresults suggested that the suicidal patients had borderline personality organization.