?Made in massachusetts?: converting hides and skins into leather and Turkish immigrants into industrial laborers(1860s-1920s)
?Massachusetts yapımı?: derileri tabaklamak, Türk göçmenlerini dönüştürmek
  1. Tez No: 270152
  2. Yazar: IŞIL ACEHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDWARD P. KOHN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Yirminci yüzyıl başlarında Amerika Birleşik Devletleri, Doğu ve Güney Avrupa ile Yakın Doğudan önemli ölçüde göçmen akınına sahne olmuştur. Giderek daha da artan bu göçlerin başlamasına neden olan en önemli ?çekici? etken, hızla büyüyen Amerikan endüstrileri ve giderek çoğalan işgücü gereksinimidir. Göçmen işçi ihtiyacının yanısıra, çeşitli politik ve ekonomik nedenlerden dolayı duyulan endişe, çeşitli etnik ve dini Osmanlı unsurlarının zincirleme bir göç ağı oluşturmalarına neden olmuştur. Bu tez, Harput vilayetinden göçlerin başlamasına neden olan hem ?çekici? hem de ?itici? nedenleri ve bunların yanı sıra göç yollarını incelemenin sonucunda, etnik ve sosyal ağların Amerika'da yerleşim ve iş edinme şekillerini büyük ölçüde belirlediğini ve kültürel etkileşim sürecini önemli derecede etkilediğini savunmaktadır. Bu çalışma, özellikle Boston'un kuzey bölgelerinde yaşayan Türk göçmenlerinin asimilasyon sürecinden geçerken aynı zamanda milliyetçilik akımı içerisinde yer aldığını, Türkiye'deki sosyal ağlarını koruduğunu ve ulus-ötesi bağlantılarını devam ettirdiğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Early twentieth-century America witnessed a large influx of immigrants largely from eastern and southern Europe as well as the Near East. The major ?pull? factor stimulating the growth of migration was the rise of several American industries and a growing demand for laborers. In addition to the demand for immigrant labor, rising concern over political and economic conditions in the homeland resulted in a process of chain migration of Ottoman ethnic and religious groups from particular regions. By analyzing both ?pull? and ?push? factors triggering an out-migration from the Harput vilayet, as well as the migration trajectories of the Turkish immigrants, this dissertation argues that existing ethnic and social networks determined the settlement and employment patterns and inevitably affected the acculturation processes of Turkish immigrants in the United States. Specifically, this study contends that while the Turkish immigrants on the North Shore of Boston assimilated into American life, they also participated in the process of Turkish nation-building, maintained old home networks and transnational engagements.