Sait Faik'in hikâye ve romanlarında homoerotizm, erkek imgesi ve kadın temsilleri
Homoeroticism, male image and female represantations in the short stories and novels of Sait Faik
  1. Tez No: 270153
  2. Yazar: OĞUZ GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sait Faik'in kısa hikâye ve romanlarında cinsellik ve cinsiyet konularının incelenmesidir. Bu amaçla, çalışmanın ilk bölümünde, yazarın on beş homoerotik hikâyesi çözümlenmektedir. Bu bölümde daha sonra, pederasti konusu üzerinde durulmakta ve yazarın homoerotik hikâyeleri, Gide ve Proust gibi Fransız yazarların romanlarından yararlanılarak yorumlanmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, yazarın eserlerinde bulunan, cinsiyete ilişkin kalıp yargılara aykırı karakterler incelenmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, ilk olarak, erkeklerin hikâyelerinin anlatıldığı bazı metinlere kısaca yer verilmektedir. Ardından, yazarın eserlerinde bulunan erkek bedeni tasvirlerinin anlamı üzerinde durulmaktadır. Yazarın eserlerindeki olumsuz kadın temsilleri incelendikten sonra, son olarak, kadın-erkek ilişkileri ve evlilik konusu tartışılmaktadır. Sait Faik'in hikâye ve romanlarında temel sorunsal erkekliktir. Yazar, erkek karakterlerin hikâyelerini, aralarındaki arkadaşlıkları, ortaklıkları, dayanışmayı, rekabeti ve duygusal ilişkileri irdelemiştir. Kadınları dışarıda bırakan homososyal mekân ve etkinlikler, cinsiyete ilişkin kalıp yargılar konusunda hassasiyet ve sağlıklı erkek bedeni tasvirleri, Sait Faik'in yapıtlarında erkeklik deneyiminin merkezî yerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the issues of sexuality and gender in the short stories and novels of Sait Faik. The first chapter is devoted to the text analysis of fifteen homoerotic short stories. Later in this chapter, the issue of pederasty is discussed and the writer?s homoerotic short stories are examined using a comparative approach drawing on the novels of French writers like Gide and Proust. The second chapter is devoted to the characters challenging the gender stereotypes. At the beginning of the third chapter, some of the writer?s short stories about men will be shortly discussed. Later, the descriptions of male body will be examined. Lastly, following the discussion of negative female represantations, the issues of heterosexual relationships and family will be examined. It is observed that masculinity constitutes the basic problematic in Sait Faik?s short stories and novels. The writer examines the stories of male characters, their friendships, partnerships, solidarities, competitions and romantic relationships. Homosocial places and activities excluding women, sensitivity about gender stereotypes and descriptions of healthy male body show that the experience of masculinity is at the center of Sait Faik?s works.