Çimentonun öğütülebilirliğinin arttırılması üzerine bir inceleme
An examination on the increasing of the grindability of cement
- Tez No: 97974
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMET GÜRGEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
“Çimentonun öğütülebilirliğinin arttuılması üzerine bir inceleme”Çimento sanayinde, klinkerin öğütülmesi sırasında büyük bir enerji tüketimi gözlenmektedir. Bu tüketimi indirgemek için, günümüzde, ekonomik değere sahip olmayan bazı atık ürünler, öğütme yardımcıları olarak kullanılmaktadır. Bu araştırmamızda, biz ayçiçek yağı asidi, oleik asit, stearik asit, milistik asit ve laurik asitin çimentonun inceliği ve dayanımı üzerine etkilerini inceledik. Bu yardımcılar, çimento klinker ağırlığına dayalı olarak belli oranlarda klinkere ilave edildi ve öğütme belli bir zaman boyunca aynı koşulda yapıldı. Elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibidir: Kullanılan yardımcıların hepsi, inceliği öğütme yardımcısız çimentoya göre arttırdı. Dayanımda ise, farklı bir durum meydana geldi. Ayçiçek yağı asidi ve oleik asit dayanımı önemli ölçüde düşürdü, laurik asit daha az bir dereceye kadar düşürdü ve stearik asit, olağan çimentoya göre belirgin olarak arttırdı. Fakat Miristik asit, çimentonun dayanımını fazla değiştirmedi. Ayrıca bilyalann sarılması, çimento klinkerinin öğütülmesini olumsuz bir biçimde etkiler. Sonuç olarak, stearik asit ve miristik asit, öğütme yardımcıları olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
“An examination on the increasing of the grindability of cement ”In Cement Industry, A great energy consummation has been observed during grinding of clinker. Nowadays, to reduce this consummation, some waste products, which don't have economic utility, have been used as grinding aids. In this investigation, we have examined the effects of sunflower oil fatty acid, oleic acid, stearic acid, myristic acid and lauric acid on the fineness and strength of the cement. These aids were added into clinker in certain ratios based on the cement clinker weight and the grinding has been done for a definite time at the same condition. The results obtained were as follows: All of the aids used increased the fineness as compared with the cement without the grinding additives. About the strength, a different case happened. Sunflower oil fatty acid and oleic acid decreased the strength significantly, lauric acid decreased it to a lesser extent and stearic acid increased it definitely according to the common cement. But Myristic acid didn't alter the strength of the cement much. Also the covering of the balls influences the grinding of the cement clinker unfavourably. As a result, stearic acid and myristic acid can be used as grinding aids.