Application of wall functions to Large Eddy simulations for channel flow at low and high Reynolds numbers
Düşük ve yüksek Reynolds sayılarında kanaldaki bir akışta duvar fonksiyonlarının Large Eddy simülasyonuna uygulanması
- Tez No: 270187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. C. NİYAZİ SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma bir kanalda türbülanslı akışın düşük ve yüksek sürtünme Reynolds sayılarındaincelenmesini içermektedir. Ayrıca, türbülanslı ısı transferi bu akış için yüksekReynolds sayısında incelenmiştir. Bu çalışmadaki bütün simülasyonlar Büyük GirdapSimülasyonu (LES) ile duvar fonksiyonları kullanarak gerçekleştirilmiştir. Alt gridölçek modellerinden biri olan Smagorinsky ve Vreman modellerinin ve model sabitlerininBüyük Girdap Simülasyonu (LES) sonuçları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Duvar fonksiyonlarının uygulanışının test edilmesi için değişen duvaruzaklıkları için simülasyonlar yapılmıştır. OpenFoam ile elde edilen Büyük GirdapSimülasyonu (LES) sonuçlarıyla, deneme problemi DNS verileri karşılaştırılmıştır. Türbülanslıısı transferi sabit duvar ısı akısı ve sabit sıcaklık sınır koşulları gibi iki ayrı durumdaincelenmiştir. Buradaki amaç termal duvar fonksiyonlarının duvardan değişikuzaklıklarda bu koşullar için uygulanmasının test edilmesidir.
Özet (Çeviri)
Turbulent flow in a channel geometry for low and high friction Reynolds numbersand turbulent heat transfer at a high Reynolds number were analyzed by Large-EddySimulation (LES). LES was performed with the application of the wall functions. Influenceof two subgrid scale (SGS) models, the Smagorinsky and Vreman modelsalong with the model constant parameters on numerical results were investigated.Sensitivity of the obtained results with respect to spatial discretization in the streamwiseand spanwise directions was examined. Simulations with various distancesof the first computational mesh points to the wall were performed to test the applicationof wall functions. LES results obtained with the OpenFoam open-sourcecomputational code were compared with available high-resolution direct numericalsimulations (DNS). Additionally, direct numerical simulations were performed usingOpenFoam for low Reynolds number to check the accuracy of the numericalschemes.Turbulent heat transfer was examined for constant wall heat flux and temperatureboundary conditions to test the implementation of the thermal wall functionsfor various distances from the wall.