Chelon labrosus (Risso, 1826) ve Liza ramada (Risso, 1826) türlerinin coğrafik varyasyonlarının araştırılması
Investigation of the geographic variations for Chelon labrosus (Risso, 1826) and Liza ramada (Risso, 1826)
- Tez No: 270186
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ BARDAKÇI, PROF. DR. SEDAT V. YERLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmada ele alınan C. labrosus (Risso, 1826) ve L. ramada (Risso, 1826) türleri; ülkemizde başta dalyan alanlarında olmak üzere avcılığı yapılan, kıyı balıkçılığı açısından ekonomik önemi bulunan türler arasındadır. Ekolojik ve ekonomik öneme sahip bu türlerin coğrafik varyasyonlarının belirlenmesi, çalışmanın amacını oluşturmaktadır. C. labrosus ve L. ramada'nın yayılış alanları boyunca morfolojik ve genetik varyasyonu ile lokal populasyon yapılarını belirlemek amacıyla morfometri çalışmaları ve mitokondriyal DNA D-loop bölgesinin dizi analizi yapılmıştır.Bulguları incelenen iki türde de morfometrik analizlerin sonuçlarına göre lokal populasyonlar arasındaki farklılığın anlamlı düzeyde olduğu, L. ramada bireylerinin eşeysel dimorfizm gösterdiği ve mtDNA çalışmalarında lokal populasyonlar arasında gen alışverişinin devam ettiği, lokal populasyonlar arasında bir farklılaşma olmadığı gözlenmiştir. Ele alınan iki türün de klinal varyasyon gösterdiği anlaşılmaktadır. Ekonomik öneme sahip türler olmalarından dolayı avcılık yönüyle oluşturulacak artan bir baskı ve değişen çevresel koşullar, bu türlerde ilerleyen süreçte populasyon genetik yapısında değişimlere yol açabilecektir. Türlerin izlenerek ekolojik temelde balıkçılık işletim sisteminin uygulanmasının gerekliliği de; türlerin biyolojisi ve lokal populasyonlarının durumunun izlenmesini kaçınılmaz kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The two species C. labrosus (Risso, 1826) and L. ramada (Risso, 1826) handled in this work are in the class of economically important species in terms of coastal fishery in our country which are hunted especially in lagoon areas. The aim of this work is, determining of the geographical variations of these ecologically and economically important species. For achieving this aim, morphometry studies and mitochondrial DNA D-loop section sequence analysis performed in order to determine local population structure via morphologic and genetic variations through the distribution area of C. labrosus and L. ramada.In this work, for examined evidences of these two species, according to morphometric analysis results it is observed that; differences in local populations are in mean levels, L. ramada species show sexual dimorphism and mtDNA studies shows the gene exhange still continues between local populations, there is no differentiation between local populations. It is understood that both of the handled two species showed a clinal variation. Due to they are economically important species, creating an increasing pressure on hunting and changing environmental conditions could cause a population genetic change in previous years. Because of the necessity for application of the fisheries management system in ecological basis via tracing the species, tracing of the biology of the species and condition of the local populations is unavoidable to be rendered.