Desıgn and ımplementatıon an (IOT) system for remote monıtorıng of solar energy statıon
Güneş enerjisi istasyonunun uzaktan izlenmesine yönelik bir (IOT) sisteminin tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 940370
  2. Yazar: YOUSİF ABDULLAH HAMEED HAMEED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde dünyamız nüfus artışıyla birlikte enerjiye olan talebi de artmaktadır. Bu enerji yakıt gerektirir. Fosil yakıtlar kaçınılmaz olarak sona erecek. Stresi azaltmak ve fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmak için en iyi sürdürülebilir yaklaşım güneş enerjisinden yararlanmaktır. Güneş enerjisi, ekonomikliği ve çevreye faydalı yapısıyla öne çıkıyor. Bir enerji kaynağı olarak kullanımı güvenli, kolay ulaşılabilir ve üretkendir. Bu çalışmada, güneş enerjisi sistemi için (IOT) nesnelerin interneti teknolojisini kullanarak nem, sıcaklık, akım ve voltaj gibi değerlerin ölçülmesi ve takip edilmesi için kablosuz izleme sistemi öneriyoruz. Bu çalışmanın amacı, uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemi (CBS) araçlarını, hava fotoğraflarını, Konumu belirlemek için uydu görüntüleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Today our world demands for the energy increases with population growth . This energy requires the fuel. fossil fuel will inevitably end. To mitigate stress and reduce reliance on fossil fuels, the best sustainable approach is to harness solar energy. Solar energy is distinguished by its affordability and environmentally beneficial nature. It's safe to use, readily available, and productive as an energy source. In this study we adduce wireless monitoring system for solar energy system by using (IOT) internet of thing technology for measuring and keeping track of things like humidity, temperature, current, and voltage. The goal of this study is to take measures of the above things in places that are hard to reach or dangerous and find the best place to put them to establish the station by using remote sensing and geographic information system (GIS) tools, aerial photographs, and satellite imagery have been used to determine the location