Desaign and implementation of a medium voltage thyristör controller reactor
Orta gerilim seviyesinde bir tristör denetimli reaktör tasarımı ve imalatı
- Tez No: 56929
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
öz ORTA GERİLİM SEVİYESİNDE BİR TRİSTÖR DENETİMLİ REAKTÖR TASARIMI VE İMALATI Utalay, M. Volkan Yüksek Lisans, Elektrik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Muammer Ermiş Ocak 1996, 116 sayfa Bu çalışmada, tiristör denetimli reaktör (TDR) tipi bir reaktif güç kompanzatörünün güç kati tasarlanmış ve 6.3 kilovolt gerilim seviyesinde güç faktörü düzenleyicisi olarak kullanılmak üzere üretilmiştir. Ortaya çıkan sistem, İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları, Orta Profil Haddehanesinin enerjisini temin eden 154/6.3 kV. trafo merkezinde ortak baraya, 1994 yılında bağlanmıştır. Bu noktaya bağlı yükler, 4 çeyrekte kontrol edilen yüksek güçlü hadde tezgahı motorlarıdır. Klasik olarak, sabit kondansatör grupları devredeyken, bir dakikalık bir yük çevrimi içerisinde, bir saniyede ±6 MVAr'lık bir reaktif güç değişimi gözlenebilmektedir. Tasarlanan sistem, güç katı, eşzamanlama ve teikleme birimi, soğutma sistemi ve koruma devreleri olarak dört gruba ayrılabilir. Güç katı, TDR'nin etken akımını kontroLetmek için kullanılır ve her faz için 10 adet seri bağlı tiristörden oluşan, ters koşut bağlı iki tiristör dizininden meydana gelmiştir. Eşzamanlama ve tetikleme devreleri tiristör bloklarına besleme geriliminin uygun anlatında tetikleme sinyallerini gönderirler. Tiristörlü denetleçte ortaya çıkan ısıyı dış ortama aktarmak için deiyonize suya dayalı bir soğutma sistemi geliştirilmiştir. Soğutma sistemi ayrıca soğutma suyunu iyonlarından ve diğer artıklardan arıtmak için bir arıtma ünitesineVI de sahiptir. Son olarak da sistemin güvenirliğini artırmak için bazı koruma devreleri sisteme entegre edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Tiristör Denetimli Reaktör, Statik Şönt Kompanzasyon.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A MEDIUM VOLTAGE THYRISTOR CONTROLLED REACTOR Utalay, M. Volkan M.S., Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof.Dr. Muammer Ermiş January 1996, 116 pages Within the scope of this thesis, the power stage of a static reactive power compensator of thyristor controlled reactor type has been designed and manufactured for the power factor correc tion at interconnected network of 6,3 kV. The system is installed to the common busbar of the bar mill at 5th section of 154/6.3 kV. transformer centre of İskenderun Iron and Steel Works A.Ş in December, 1994 after all field tests including isolation and functional tests. The loads at that point consist of large reversible dc drives of bar mill. A typical variation of reactive power is monitored as ± 6 MVAr in one seconds with a load cycle of one minute when the fixed capacitors are con nected to the busbar. In the elementary form, TCR system can be divided into four categories; a power circuit, a synchronising and firing circuit, a cooling system and protection circuits. In power circuit, two thyristor strings, composed of 10 thyristor connected in series, are used in each of the phases to control the effective TCR current. The synchronising and firing circuits supply the gating signals to the thyristor stacks at appropriate instants of supply voltage. A cooling system besed on deion- ized water is implemented for transferring the heat losses from thyristor controller to outside air.IV The cooling system also have a water treatment circuit for continuously cleaning cooling water from free ions and mechanical impurities. Furthermore, protection circuits are added improve the safety of this critical system. Key Words : Thyristor Controlled Reactor, Static Shunt Compensation.