Tek yarıklı dalga kılavuzu anten analizi
Slotted waveguide antenna analysis
  1. Tez No: 270202
  2. Yazar: MEHMET HAKAN ÖKTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dalga kılavuzu antenleri son dönemlerde mikrodalga ve milimetre dalga uygulamalarında geniş kullanım alanı bulmuştur. Özellikle çeşitli şekillerde yerleştirilmiş yarıklardan oluşan dalga kılavuzu dizi antenleri yeni nesil radar sistemlerinde sıkça kullanılmaktadır. Yapılan her türlü yarıklı dalga kılavuzu anten tasarımında temel problem, dalga kılavuzu üzerine yerleştirilen tek yarığın elektromanyetik özelliklerinin öncelikle çözümüdür. Bu tez, bu temel problemin analizi ve çözümü üzerinedir.Dalga kılavuzu üzerine yerleştirilen dikdörtgen yarıkta oluşan elektrik alan, moment metodu kullanılarak hesaplanmıştır. Ayrıca, hesaplanan bu elektrik alan kullanılarak, yarıktan dalga kılavuzu dışına yayılan elektromanyetik alanlar hesaplanmış ve uzak alan yayılma örüntüsü bulunmuştur. Yarığın dalga kılavuzu geniş kenarı üzerine değişik açılarla ve merkezden değişik uzaklıklarda yerleştirilmesinin, yarık üzerinde oluşan elektrik alana ve anten örüntüsüne olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Slotted waveguide antennas are widely used in the microwave and millimeter wave applications. Especially, new generation electronically scanned radar systems utilize slotted waveguide arrays. The basic element, in every kind of slotted waveguide antenna design problem, is the single slot on the broad wall of the waveguide and it is first required to analyze the electromagnetic behavior of this single slot. This thesis aims to analyze and solve that basic problem.The electric field on the slot which is located on the broad wall of a rectangular waveguide is calculated by method of moment numerical analysis technique. Then the far field radiation pattern is generated by using that calculated electrical field on the slot as a source field. The effect of different orientations of the slot on the broad wall of the waveguide (different offsets from the waveguide center line and different tilt angles with respect to waveguide?s longitudinal axis) are also analyzed in this thesis.