Method of moments analysis of slotted waveguide antenna arrays
Yarıklı dalga kılavuzu dizi antenlerinin momentler yöntemiyle analizi
  1. Tez No: 368758
  2. Yazar: ABDÜLKERİM ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yarıklı dalga kılavuzu anten dizileri yüksek güce dayanıklılığı, düzlemselliği, düşük araya girme kaybı ve küçük kesitleri gibi özelliklerinden ötürü sıklıkla birçok alanda kullanılmaktadır. Diziyi sentezledikten sonra, tasarım hassas, hızlı ve esnek bir benzetim programıyla incelenerek doğrulanmalıdır. FEM (Sonlu Eleman Yöntemi) temelli ticari benzetim programları oldukça hassas ve esnek olmalarına rağmen optimizasyon ve ince ayar yapmak için yeteri kadar hızlı değillerdir. Bu çalışmanın amacı yarıklı dalga kılavuzu anten dizilerini analiz eden MoM temelli bir benzetim yazılımı geliştirmektir. Geliştirilen kodun farklı yapıları analiz edebilen geniş kapsamlı bir yazılımın temel taşlarından biri olması hedeflendiği için yazılım ileriye yönelik kullanımlara ve geliştirmelere açık olacak şekilde tasarlanmıştır. Dalga kılavuzu üzerindeki tek bir yarık geliştirilen yazılım kullanılarak analiz edilmiş ve yarığın özadmitansı farklı merkeze uzaklık ve uzunluk değerleri için hesaplanmıştır. Sonuçlar literatürde bulunan ölçüm değerleri ile karşılaştırılmış ve makul bir uyum gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Slotted waveguide antenna arrays are used extensively in many applications because of their high power handling capability, planarity, low loss and reduced profile. After the synthesis of such an array, the design should be verified by analyzing the array with an efficient simulation tool which is accurate, fast and flexible. Although FEM (Finite Element Method) based commercial softwares are very accurate and flexible, they are not sufficiently fast especially when it comes to optimization and fine tuning. The aim of this study is to develop a MoM based simulation software to analyze slotted waveguide antenna arrays. The developed code is aimed to be a building block for a versatile software capable of analyzing different structures, so the code is designed to be open for future manipulations and improvements. A single slot on a waveguide is analyzed by using the developed code and the self admittance of the slot is calculated for different slot offset and length values. The results are compared with the experimental results found in the literature and a fair agreement is observed.