Elektrik akımı konusunun öğretiminde analojilerin kullanılması ve farklı değerlendirme yöntemleriyle karşılaştırılması
Usage of analogies in teaching of electric current and its comparison with different evaluation methods
- Tez No: 270207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İLHAN ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
İki bölümden oluşan araştırma, 2008-2009 öğretim yılı bahar döneminde, Ankara genelinden seçilen üç farklı ortaöğretim okulunda bulunan toplam 194, 11. sınıf fen öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, elektrik akımı konusunun öğretiminde analoji kullanımının öğrencilerin ?Elektrik Akımı? konusundaki kavram yanılgılarının giderilmesine etkisi incelenmiştir. Öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desenin kullanıldığı araştırmanın bu bölümünde, öntest-sontest olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ve güvenirlik katsayısı .725 olarak tespit edilen ?Elektrik Kavram Testi? kullanılmıştır. Araştırmada; deney grubu öğrencileri analoji destekli, kontrol grubu öğrencileri ise analoji içermeyen düz anlatım yöntemine göre öğretim görmüşlerdir. Araştırmanın birinci bölümünün sonucunda, analoji destekli öğretimin öğrencilerin elektrik akımı konusundaki kavram yanılgılarını gidermede, kavramsal değişimi sağlamada ve öğrencilerin başarılarını arttırmada analoji içermeyen düz anlatım yöntemine göre daha başarılı olduğu belirlenmiştir.Araştırmanın ikinci bölümünde ise, farklı yöntemlerin, öğrencilerin kavram yanılgılarını tespit etmede değerlendirme aracı olarak kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmıştır. 11. sınıfa devam etmekte olan toplam 97 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada, öğrencilere, elektrik akımı konusunun başında ve sonunda elektrik akımı konusu ile ilgili elektrik kavram testi uygulanmış ve ayrıca analojiler ve kavram haritaları yaptırılmıştır. Araştırma sonucunda elektrik kavram testinin yanı sıra, analoji ve kavram haritalarının öğrencilerin kavram yanılgılarının belirlenmesinde alternatif değerlendirme yöntemi olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study, which consists of two sections, was conducted with a total of 194 students studying at the 11th grades along the science tracks of three secondary schools within the spring semester of the 2008-2009 academic year. In the first section, the effects of using analogies in teaching of ?Electric Current? on overcoming students? misconceptions within their were analyzed. The experimental pattern with pre and posttests within control and treatment groups was made use of within this section, where the ?Electric Concept Test?, which was developed by the researcher and calculated to have 0.725 reliability coefficient, was administered. The students of the treatment group received teaching through analogies whereas the students in the control group were taught according to the plain explanation method without using analogies. For the first section of the study, it was concluded that teaching through analogies was more efficient in overcoming students? misconceptions about electric current, providing conceptual change and increasing students? achievement levels than the plain explanatory method, where no analogies were used.The second section of the study involved the research on the availability of different methods as evaluation tools for determining students? misconceptions. The study, in which 97 students studying at 11th grade participated, students were administered the Electrical Concept Test at the beginning and end of the teaching of electric current and were requested to construct analogies as well as concept maps. It was found that analogies and concept maps could be used as alternative evaluation methods in determining students? misconceptions.