Mihalıççık (Eskişehir) güneybatısı'nda yeralan sedimanter birimlerin mineralojisi
Mineralogical investigation of the sedimentary units around Southwest Mihaliççik (Eskişehir)
- Tez No: 270236
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnceleme alanı Mihalıççık (Eskişehir) ilçesinin 14 km güney ve güneybatısında yer almakta olup Eskişehir İ26 - a3, a4 ve Eskişehir İ26 ? b3, b4 paftaları içerisinde yaklaşık 520 km2'lik bir alanı kapsamaktadır.Bu çalışmada; inceleme alanında yüzeylenen Senozoyik yaşlı sedimanter kayaçların stratigrafik ilişkilerinin belirlenmesi, sedimantolojik özelliklerinin ortaya konulması, mineral parajenezlerinin saptanarak kil minerallerinin oluşumlarının açıklanması amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda Gözler vd. (1987) tarafından yapılan jeoloji haritası kontrol edilerek, jeoloji haritası üzerinde tespit edilen on lokalitede ölçülü stratigrafi kesiti alınmış, bu kesitler boyunca kayaç örnekleri toplanmıştır. Kayaç örnekleri, X-Işını difraktometresi ve taramalı elektron mikroskop ile incelenmiştir. Örneklerin tüm kayaç mineralojisinde kil, kalsit, dolomit, kuvars, feldispat ve mika bulunmuştur. Kil fraksiyonu içinde illit, simektit, vermikülit, paligorskit, kaolinit, klorit, serpantin, mika ve sepiyolit mineralleri saptanmıştır.Çalışma alanının genelinde dolomit minerali egemen olarak gözlenmektedir. Bölgenin kuzeybatısındaki dolomit ve kalsit miktarı bölgenin diğer kısımlarına göre daha fazladır. Kil fraksiyonu sonuçlarına göre formasyondaki hakim kil minerali illit olarak belirlenmiştir. İnceleme alanının kuzeyinde illit mineralinin, güneybatısında ise paligorskit mineralinin hakim olduğu gözlenmektedir. İnceleme alanındaki illitlerin, temeldeki metamorfik kayaçların bozunması sonucu oluştuğu, ayrıca mika minerallerinin de feldispatların bozunmasıyla meydana geldiği söylenebilir. Vermikülitin mika minerallerinin alterasyonu sonucu oluşabileceği genel bir düşüncedir.
Özet (Çeviri)
The study area is located at the 14 km. south and southwest part of Mihalıççık (Eskişehir) . It covers about 520 km² in 1/25000 scaled Eskişehir İ26 - a3, a4 ve Eskişehir İ26 ? b3, b4 sheets.The present work aims to determine the stratigraphic relationships, sedimentological characteristics, mineral paragenesis of Senozoic rocks and to clarify the formation if clay minerals.For these aims, the geological map done by Gözler etc. (1987) was controlled and ten measured sections were prapered, sampling was done along these sections. Rock samples were examined and analyzed by using XRD and scanning electron microscope. In the whole rock samples; clay minerals, calcite, dolomite, quartz, feldspars and mica minerals were determined as common minerals. In clay fraction, illite, smectite, vermiculite, palygorskite, kaolinite, chlorite, serpentine, mica and sepiolite were determined as well.In the general study area dolomite is abundant. In the southwest region, the amount of dolomite and calcite is higher than the rest of the study area. Clay fraction analyses indicate that illite is the dominant mineral of the formation. It indicates that illite is observed mainly in the north of the study area while palygorskite is abundant chiefly in the southwest of the study area. It indicates that illites in the study area were formed by the alteration of source metamorphic rocks.Furthermore It indicates that mica minerals were formed by the alteration of feldspars as well. It is a general idea that vermiculite may occur with the result of alteration of the mica minerals.