İlköğretim öğrencilerinin İngilizce dil öğrenimlerini bilgisayar ortamında gerçekleştirmelerinin öğretmen ve öğrenci memnuniyeti üzerindeki etkisi
Effects of English language learning in computer environment on teachers? and students? satisfaction in primary schools
- Tez No: 270254
- Danışmanlar: PROF. DR. PETEK AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, İngilizce dil öğretiminin bilgisayar ortamında gerçekleştirilmesinin öğrenci ve öğretmen memnuniyeti üzerindeki etkisi incelenmiştir.Bu araştırmada verilerin toplanması, analizi ve yorumlanmasında nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla çalışmaya uyarlanmış olan memnuniyet ölçeği, Aşkar (1992) tarafından geliştirilmiş olan karşılaştırma ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan öğretmen görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırma grubunu Kırşehir ili merkezinde bulunan iki ilköğretim okulunda eğitim gören 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri ve farklı okullarda görev yapan dört İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Verilerin analizinde iki yönlü ANOVA, tek yönlü ANOVA, korelasyon analizi, betimsel istatistikler ve nitel veri analizi kullanılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre; öğrencilerin sınıfları, cinsiyetleri ve sınıfla cinsiyetin ortak etkisi ile memnuniyet puanları arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin sınıflarına ve sınıf ile cinsiyetin ortak etkisine göre bilgisayar ortamı ile geleneksel ortamı karşılaştırma puanları arasında da anlamlı bir farklılığın olduğu belirlenmiştir. Memnuniyet puanları ile karşılaştırma puanları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki ortaya çıkmıştır. Evlerinde bilgisayar ve Internet' e sahip olan öğrencilerle olmayan öğrencilerin hem memnuniyet puanları arasında hem de karşılaştırma puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ek olarak öğretmenlerse yazılımın kullanımından genel olarak memnun olduklarını, yazılımın öğrencilerin ilgisini çektiğini ve müfredata uygun olarak düzenlendiğinde öğrencilere daha yararlı olacağını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of English language learning in computer environment on the teachers? and students? satisfaction have been analyzed.In this study, qualitative and quantitative research methods have been used for gathering, analyzing and interpreting data. In this research, satisfaction and comparison scale ( Aşkar, 1992) have been adapted for this research study. The data were collected by using these scales and teacher interview?s. Two way ANOVA, one way ANOVA, correlation analysis, descriptive statistics, qualitative data analysis have been used on the responses of 6th, 7th and 8th graders and four teachers in two elementary schools in Kırşehir.As a result, it is found that there is a statistically significant relation between students? class, gender, the interaction effect of class and gender with satisfaction scores. According to the students? class and the interaction effect of class and gender, statistically significant difference is found between comparision scores of computer environment and traditional environment. Positive and significant correlation between satisfaction scores and comparing scores have occured. There hasn? t been found any significant difference between both satisfaction scores and comparision scores of students who have computer and İnternet connection at their home and students who haven? t. In addition, teachers say that they are generally satisfied with using software, sorfware draws students? attention and if it is in line with the curriculum it could be more useful.