Karbon ark yöntemi ile tungsten metalofulleren ve türevlerinin deneysel ve teorik incelenmesi
Experimental and theoretical investigations of tungsten metallofullerenes and their derivatives by carbon arc method
- Tez No: 270253
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SEVİN DÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, geçiş metali tuzu tungsten hekzaklorür (WCl6) ile atomik karbonun, sıvı azotla 77 K'e soğutulan bir karbon ark reaktöründe ve yüksek vakum altında gerçekleşen tepkimesi yoluyla ilk kez, WCl6/C sistemi ile C60'ın olası tepkimeleri araştırılmıştır.Tungsten hekzaklorür ile C60'ın reaksiyonu sonucu, tungsten ve klor içeren ürünlere rastlanmamıştır. C60'a H/CH3 katılması ile oluşan C60 türevlerine ulaşılmıştır.Ayrıca, WCl6/C sistemi ile C60'ın reaksiyonu sonucu oluşabilecek olası ürünlerin kararlılıkları B3LYP/LANL2DZ seviyesinde DFT metodu kullanılarak teorik olarak araştırılmıştır.Anahtar Kelimeler : Hidrojenlenmiş/Metillenmiş C60, Karbon ark, WCCl6, Karben, MALDI-TOF-MS.
Özet (Çeviri)
In this study, possible reactions of C60 with WCl6/C system were investigated for the first time via the reaction of the transition metal salt tungsten hexachloride (WCl6) with atomic carbon in a carbon arc reactor, which was cooled by liquid nitrogen at 77 K under high vacuum.We could not determine the products, contain tungsten and chloride, obtained by the reaction of tungsten hexachloride with C60. Hydrogenated/Methylated C60 derivatives are obtained.Stability of the possible products of C60 with WCl6/C system were also investigated theoretically, at B3LYP/LANL2DZ level with DFT method .Key Words : Hydrogenated/Methylated C60, Carbon arc, WCCl6, Carbene, MALDI-TOF-MS.