Separation and determination of biomacromolecular metal complexes in living organisms
Canlı organizmalardaki biyomakromoleküler metal komplekslerinin ayrılması ve tayini
  1. Tez No: 270308
  2. Yazar: SERHAT DÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Sunulan çalışmada, periton içine tek dozda hekzavalan krom (Cr(VI)) çözeltisi injekte edilen deney farelerine ait karaciğer, böbrekler, beyin, akciğerler, kalp ve erbezleri dokularında krom, bakır, demir, mangan ve çinko düzeyleri tayin edilmiştir. Sonuçlar kontrol grubu deneklerine ait örneklerle karşılaştırıldığında krom içeriklerinin karaciğer ve böbreklerde yaklaşık 40 kat, diğer dokularda ise 3-5 kat arttığı; Cu, Fe, Mn and Zn dengesinin ise etkilendiği görülmüştür.Farklı organlardan elde edilen sitosolik özütlerdeki esansiyel eser elementlerin değişik molekül ağırlıklı biyomoleküller arasında dağılımı, dedektör olarak UV-VIS ve ICP-MS kullanılan boyutça eleme kromatografisi (Superdex-75 kolonlu) hibrit sistem kullanılarak tayin edilmiştir. Cr(VI) maruziyeti Fe, Mn, Cu and Zn-protein komplekslerine ait elusyon profillerinde önemli farklılıklara neden olmuştur. Özellikle karaciğer ve böbrekler olmak üzere Mn, Fe ve Zn-bağlayıcı proteinlerin biyolojik sentezlenmelerinde tetiklenmeler veya azalmalar saptanmıştır.MALDI-TOF-MS analizi öncesi değişik molekül ağırlığındaki krom içeren biyomoleküllere ait fraksiyonlar toplanmış ve doğal ve denature edici (üre ve DTT varlığında) şartlarda tripsin enzimi yardımıyla parçalanarak Cr-peptid kompleksleri elde edilmiştir. Daha küçük aralıktaki boyutça eleme kolonu (Superdex Peptide) kullanılarak kompleksler izole edilmiş ancak ilgili proteinlerin tanımlanması yapılamamıştır. Örnek hazırlama ve analitik ölçümlere ilişkin deneysel işlemler optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the presented study, concentrations of chromium, copper, iron, manganese and zinc were determined in liver, kidney, brain, lung, heart and testis of mice upon intraperitoneal injection of a single dose hexavalent chromium (Cr(VI)). As results, comparing to control subject, chromium concentrations increased ca. 40-fold in liver and kidney and by a factor of 3-5 in all the other tissues. The homeostasis of Cu, Fe, Mn and Zn was also affected.The distribution of essential trace elements between different molecular weight biomolecules was evaluated in the cytosols of the different mouse organs by size-exclusion chromatography (Superdex-75 column) with UV-VIS and ICP-MS detection. The administration of Cr(VI) resulted in differences in the elution profiles of Fe, Mn, Cu and Zn-protein complexes. Bioinduced Mn, Fe and Zn-binding proteins could be detected in some tissues, especially in liver and kidney.Different molecular weight fractions containing chromium were heartcut and submitted to tryptic digestion prior to MALDI-TOF-MS analysis. Cr-peptide complexes could be recovered both in non-denaturing and in denaturing (in the presence of urea and DTT) conditions. They were isolated by size-exclusion chromatography with a smaller separation range (Superdex Peptide) but could not be identified. Experimental parameters in both sample preparation and analytical measurement were optimized and discussed through the analytical procedures.