Determination and separation of some pesticides based on molecularly imprinted polymers
Kimi pestisitlerin moleküler baskılı polimerlerle ayrılması ve tayini
  1. Tez No: 327253
  2. Yazar: PINAR ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERİN YENİGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez kimi pestisitlerin tayini için yeni bir elektrokimyasal sensör geliştirilmesini incelemektedir. İmidacloprid dünyada zararlılara karşı zirai mücadelede en yaygın olarak kullanılan pestisitlerden biridir. İmidacloprid'in yaygın olarak ve gittikçe daha fazla alana yapılan uygulamaları, sudaki yüksek çözünürlüğü (0.58 g L?1) ve suda 30 günden fazla süren kararlılığı (pH 5-7) nedeniyle çevredeki miktarı gittikçe artmaktadır. Sayılan tüm bu nedenlerle imidacloprid için hem ticari formülasyonlarında hem de çevrede gerçek örneklerde basit ve ucuz yeni analitik yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the development of a new electrochemical sensor based on molecularly imprinted polymers for the detection of some pesticides. Imidacloprid is currently one of the most widely used insecticide in the world for pest control in agriculture. Because of wide and constantly growing areas of application, high water solubility (0.58 g L?1) and water stability of over 30 days (at pH 5?7) , imidacloprid is increasingly present in the environment. All above facts indicate the need for new, simple and low cost analytical methods for the determination of imidacloprid, both in commercial formulations and real samples from the environment.