Balıkesir - Havran bölgesi mağaralarının omurgasız hayvan faunasının belirlenmesi ve zoocoğrafik varyasyonlarının incelenmesi
Determination of invertebrate fauna and surveying the zoogeographic variations of Balikesir ? Havran region caves
- Tez No: 270326
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapımına 1995 yılında başlanan ve inşaatı tamamlanmış olan Havran Barajı'nın su tutmasıyla birlikte Havran Mağarası da sular altında kalmıştır. Mağarada önemli bir yarasa populasyonu bulunmasından dolayı bölgenin Natura2000 aday bölgesi olarak belirlenmiş ve korunmasına yönelik çalışmalar yapılmıştır ancak bu çalışmalardan sonuç alınamamıştır.Yapılan bu proje sonucunda Havran Mağarası dahil olmak üzere Güney Marmara bölgesindeki 18 farklı mağaraya girilmiş, bu mağaralardan 9 takıma ve 16 familyaya ait toplam 21 farklı omurgasız türü tespit edilmiştir. İnceleme sonucu 4 tür için yeni lokalite ve yeni tür olma olasılığı olan 5 tür bulunmuştur.Bu çalışma, ileride bölgede yapılacak araştırmalara da bilimsel bir zemin oluşturmasının yanında mağara ekosistemlerine yönelik tehtidlere (baraj inşaatları ve bilinçsiz mağara turizmi vb.) karşı bilimsel bir koruma planı oluşturulmasını mümkün kılacaktır. Ülkemizde kapsam ve bilimsel nitelik bakımından benzer çalışmaların çok az olması da çalışmanın özgün bilimsel değerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Havran Cave have been flooded by the filling water of Havran Dam which construction was started in 1995. Cave was nestling a significant size of bat population therefore this region was indicated as an applicant of Natura2000 conservation status. By the dam construction near completion, studies intented for conservation the cave fauna was started but these studies was unsuccesful.By this project, 18 different caves, including the Havran Cave, are surveyed. As a result of this survey, 21 different invertebrate species from 16 family and 9 order have indetified, 5 of them are probably new for science and recorded 4 new localities of samples. This project will be the scientific basis of further studies in this region and helps for planing the protection against the treats of cave ecosystems (ie. dam constructions and unconscious cave tourism). By the conent and scientific quality, inconsiderable number of similar studies in our country indicates the geunie scientific value of this study.