Balıkesir ve Kütahya bölgesindeki bazı termal kaynakların prokaryotik çeşitliliğinin incelenmesi
Investigation of prokaryotic diversity of some thermal springs in Balikesir and Kutahya district
  1. Tez No: 405968
  2. Yazar: EMİNE ÇELİKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL YILMAZ CANKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada Balıkesir-Sındırgı, Güre, Havran ve Kütahya-Eynal termal kaynaklarının prokaryotik çeşitliliği kültür bağımlı ve kültür bağımsız yöntemler ile araştırılmıştır. İnkübasyon sonucunda izole edilen 66 izolat için 16S rRNA bölgesi spesifik primerler ile çoğaltımış ve amplifikasyon ürünleri MboI restriksiyon enzimi ile kesilerek ARDRA işlemi uygulanmıştır ve dizi analizi sonucunda Geobacillus, Bacillus, Aeribacillus, Anoxybacillus, Brevibacillus, Chelatococcus ve Aneurinibacillus cinsine ait izolatlar elde edilmiştir. Ayrıca farklı ARDRA profiline sahip izolatlardan bazılarına FAME analizi uygulanmıştır. Kültür bağımsız yöntemler kapsamında 16S klon kütüphanesi oluşturulmuş ve FISH çalışması yapılmıştır. Klonlama çalışması sonucunda 20 farklı ARDRA profile elde edilmiştir ve dizi analizinden sonra Bacillus, Geobacillus, Anoxybacillus, Meiothermus, Rosemonas, Aneurinibacillus ve Brevibacillus cinslerine ait klonlar elde edilmiştir. FISH çalışması sonucunda Bakteria domaini üyelerinden sinyaller alınırken Arkea sinyali alınamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, prokaryotic diversity of Balıkesir-Sındırgı, Gure, Havran and Kütahya-Eynal thermal sources were investigated by culture-dependent and culture independent methods. After the incubation 66 strains were isolated and 16S rRNA amplified with specific primers and then ARDRA analysis of amplification products were performed by cutting with the restriction enzyme Mbo I. Result of sequencing, isolates which belong to the genus of the Geobacillus, Bacillus, Aeribacillus, Anoxybacillus, Brevibacillus, Chelatococcus and Aneurinibacillus were obtained. In addition, the FAME analysis was applied to the some isolates having different ARDRA profiles. 16S clone library was created within the scope of culture-independent methods and FISH studies were conducted. As a result of cloning research, we have obtained 20 different ARDRA profile and after sequencing clones belonging to the genus Bacillus, Geobacillus, Anoxybacillus, Meiothermus, Rosemonas, Aneurinibacillus and Brevibacillus were obtained. As a result of FISH study, members of the domain Bacteria signals have been received, but members of the domain Archaea signals have not received.