Çamkoru araştırma ormanı (Çamlıdere-Ankara) saf, aynı yaşlı ve doğal sarıçam (Pinus sylvestris L.) meşcerelerinin büyüme özelikleri
Growth characteristics of pure, even- aged and natural scotch pine (Pinus sylvestris L.) stands in çamkoru research forest (Çamlıdere- Ankara)
  1. Tez No: 318137
  2. Yazar: MÜRSEL FAKILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR CARUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Ankara-Çamlıdere yöresindeki saf, aynı yaşlı ve doğal sarıçam (Piinus sylvestris L.) meşcereleri için sıklığa bağlı hasılat tablosu düzenlenmiştir. Veriler, 51 örnek alandan elde edilmiştir. Örneklenen meşcerelerin yaşları 62-142, bonitet sınıfları I-V. ve sıklık dereceleri ise 0.2-0.8 arasında değişmektedir. Düzenlenen sıklığa bağlı hasılat tablosu ile meşcere yaşı, bonitet endeksi ve sıklık derecelerinin fonksiyonu olarak kalan ve ayrılan meşcereye ilişkin büyüme elemanları tahmin edilebilmektedir. Çalışmamızda oluşturulan sarıçam sıklığa bağlı yöresel hasılat tablosu değerleri Alemdağ (1967), Erdemir (1974), Ercanlı vd. (2007) ve Şenyurt (2011) tarafından hazırlanan sarıçam hasılat tablolarıyla karşılaştırılmıştır. Doğal kanuniyetler hakkında yorumlamalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar; temel büyüme yasaları ve literatür bilgileri ile uyumlu bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, a variable density yield table is constructed for pure, even-aged and naturel scots pine (Pinus sylvestris L.) in Ankara-Çamlıdere region. The data are obtained form 51 sample plots gathered. Stand age are 62-142, site quality I-V. and density degree 0.2-0.8. The growth components of main and removed stand can be estimated by variable density yield table been functions of stand age, site quality and density degree. The values of Scots pine yield tables of in this compared with Alemdağ (1967), Erdemir (1974), Ercanlı et. al. (2007) and Şenyurt (2011) scots pine yield tables and with some of the common species yield tables. Comments made about nature rules. The findings obtained from density dependent yield table were in agreement with the known rules and laws.