Ülke tanıtımına yönelik portal tasarımı ve Kosova Cumhuriyeti devleti için bir uygulama
Portal desing for country introduction and an application for Kosovo Republic
- Tez No: 270346
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR HOŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada tasarlanan Portal, internetin sunmuş olduğu avantajlarından yararlanarak, doğdukları topraklardan zorunlu veya isteyerek göç etmek zorunda kalanlara sanal ortamda da olsa hasretlerini dindirmek, ilgisini çeken kişilere de ülke rehberi olarak fayda unsuru oluşturmak gibi düşüncelerle ortaya çıkmıştır. Ayrıca çalışmanın gerçekleştirilmesinin bir diğer nedeni de internet üzerinden yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda, ülke tanıtımına yönelik, ülkeyi her anlamda tanıtabilecek portalların bulunmadığı ve bu gibi çalışmalara gereksinim duyulduğu görülmüş olmasıdır. Sonuç olarak Kosova Cumhuriyeti'ne yönelik, ülkeyi her anlamda tanıtabilecek, geniş çaplı bir ülke tanıtım portalı yapılmasına karar verilmiştir.Çalışmanın yapılmasına karar verildikten sonra ilk olarak ülkenin üst düzey yetkilerinin görüşleri alınmış ve oluşturulacak portalın genel içeriği hakkında fikir alışverişinde bullunulmuştur. Çalışmanın hazırlık aşamasında konu hakkında daha detaylı araştırmalar yapılmıştır.Ülke tanıtımına yönelik Web portalın hazırlanmasında şu aşamalardan geçilmiştir. Öncelikle sanal ortamda yer alması istenilen nesneler belirlenmiştir. Ağırlık verilmesi istenilen özellikler genel olarak ekonomik yapı, siyasal yapı, sosyo-kültürel yapı ve turistik yapı şeklinde belirlenmiştir. Bundan sonra tasarım ve kodlama aşamasına geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a portal is designed to fulfill visitors? longing about their country and to guide people caring about the country. The another goal for the study is the requirement of all side introduction of the country which is concluded after the detailed survey over the internet. These reasons are resulted to large scale country introduction portal about Kosovo Republic.Initially, meetings are done with top level directors of the country and their opinions about the portal to be designed are received. According to the meetings, the related data are obtained from the governmental agencies and these data analyzed through the requirements.In preparing web portal through the country introduction these steps are performed. The properties of the virtual media and the objects desired to be added are specified. The essential properties, in general, are determined as economical structure, political structure, socio-cultural structure and tourism.