C1-modüller ve genellemeleri
C1-modules and generalizations
- Tez No: 270347
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KARABACAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
R bir halka olmak üzere, R uzerinde tanımlı bir M modülünün, her altmodülünü essential olarak kapsayan bir dik toplanan varsa bu M modülüneC1 (CS ya da extending) modül denir. C1-modül tanımına denk olarak herkomplement alt modülü bir dik toplanan modül olarak da ifade edebiliriz.C1-modül ailesinin farklı genellemeleri vardır. Bunlardan ikisi C11-modül veFI-extending modül aileleridir. Bir M modülüne, her alt modülü bir diktoplanan olan bir komplemente sahip ise C11-modül denir. Bir M modülüher fully invariant alt modülü bir dik toplananda essential olarak kapsanıyorsaFI-extending modül olarak adlandılır. Açıkça FI-extending modüller, C11modüllerin bir genellemesidir. Bu çalışmada bu üç modül ailesinin temelözellikleri incelenmiş ve birbirleri arasındaki ilişkilere bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
R as a ring, a module M defined on R is called C1 (CS or extending) moduleif every submodule of M is essential in a direct summand. It can be expressedas equivalence of this definition that every complement submodule of M is adirect summand of M. There are various generalizations for C1-module family.C11-modules and FI-extending modules are two of them. A module M is aC11-module if every submodule has a complement which is a direct summandof M. A module M is called FI-extending if every fully invariant submoduleis essential in a direct summand. Clearly, FI-extending modules are one of thegeneralization of C11-modules. In this study, basic properties of these threemodule families are examined and the relationship among them is studied.