Biberde çimlenme ve fide gelişimi sırasında tuz stresine karşı toleransın Glisinbetain (GB) kullanılarak yapılan tohum uygulamaları yöntemiyle arttırılması
Enhancing salinity stress tolerance in pepper during seed germination and early seedling growth by Glycinebetaine (GB) applications
  1. Tez No: 270345
  2. Yazar: RAUF ŞİRİKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada biber (Capsicum annuum L.) tohum ve fidelerine yapılan GB uygulamalarının tohum çimlenmesi ve fide çıkışı ile erken fide döneminde tuz stresine karşı tolerans kazanması üzerine etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Tuzlu koşullar altında tohum çimlenmesi ve fide çıkışını arttırmak için farklı konsantrasyonlarda (Kontrol (0), 1, 5, 10 ve 25 mM) GB ile muamele edilen tohumlar, 150 mM NaCl içeren ortamda çimlenme ve fide çıkış testlerine tâbi tutulmuşlardır. Fide döneminde tuz stresine karşı toleransı arttırmak amacıyla da biber tohumları farklı konsantrasyonlarda (Kontrol (0), 1, 5 ve 25 mM) GB ile muamele edilmişler ve sonrasında bu tohumlardan elde edilen fideler 150 mM NaCl içeren su ile 15 gün süre ile sulanarak tuz stresine maruz bırakılmışlardır. Ekim öncesi tohum muamelesi şeklinde yapılan GB uygulamaları ile tuz stresi koşulları altında biberin tohum çimlenmesi ve fide çıkış performansının olumlu yönde etkilenebileceği görülmüştür. Her ne kadar tüm GB konsantrasyonlarının tuzlu koşullar altında tohum çimlenmesi ve fide çıkışını arttırmada etkili olduğu saptansa da, en etkili GB konsantrasyonunun 10 mM olduğu saptanmıştır. Tohum muamelesi yöntemiyle farklı konsantrasyonlarda uygulanan GB'nin tuz stresi altındaki biber fideleri üzerine etkileri incelendiğinde, GB konsantrasyonunun artması ile tuz stresine karşı kazanılan tolerans artmış ve bu etki 5 mM GB konsantrasyonu ile maksimuma ulaşmıştır. Bu araştırma sonuçlarına dayanarak, GB'nin tuz stresi altında biber fidelerinin tarla çıkış performansını arttırmada ve tarlada fide evresinde tuz stresine karşı tolerans kazandırmada kullanılabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the possibilities of improving salinity stress tolerance in pepper (Capsicum annuum L.) during seed germination and seedling stages were investigated. In order to improve germination and emergence under salinity, pepper seeds were treated with GB in various concentrations (Control (0), 1, 5, 10 and 25 mM) after which they were subjected to germination and emergence tests under 150 mM NaCl. To improve tolerance to salinity tolerance during seedling stage, GB was applied in various concentrations (Control (0), 1, 5 and 25 mM) through seed soaking. After GB applications, the plants were watered with 150 mM NaCl solution for 15 days. The results of this research indicated that pre-sowing seed treatment with GB could enhance germination and emergence performance of pepper seeds under salinity stress conditions. Of the GB concentrations tested, treating the seeds with 10 mM of GB was the most effective GB concentration since it gave the highest germination and emergence percentages and rates. GB applied through seed treatments with various concentrations was also effective in providing salinity stress tolerance in pepper seedlings. Exogenous application of GB provided significant protection against salinity stress compared to non-GB-treated seedlings with 5 mM GB treatment giving the best results. Therefore, GB which is known as an osmotic adjustment agent could be used effectively in enhancing germination and emergence performance and seedling tolerance to salinity stress conditions.