Volterra tipi dinamik sistemler
  1. Tez No: 6491
  2. Yazar: NEZAHAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
iv ÖZET Bu çalxşmada, Lotka-Volterra dinamik sistemi ya da av-avcı modeli olarak bilinen ve x' = ax-bxy y* ;=cxy-dy a,b,c,d> 0 diferansiyel denklem sistemi ile verilen matematiksel mo del tanxtildiktan sonra, katsayıların pozitif olması ko şulundan vazgeçilmesi durumunda ortaya çıkan bütün ikili etkileşimler incelenmiş ve sınıflandırılmıştır. Bu etki leşimler sembolik olarak“bencil”,“fedakâr”,“iyimser”ve“karamsar”adını verdiğimiz dört davranış tipinin et kileşimleri olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Son bölümde denge noktalarının kararlılığı kavramandan farklı bir kav ram olan“yapısal kararlılık”kavramı üzerinde durulmuş ve Lotka-Volterra dinamik sisteminin yapısal kararlı olmadığı ayrıntılı bir örnekle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this work, after the mathematical model known as Lotka-Volterra dynamical system or prey-predator model given by the differential equation x'= ax-bxy y * = cxy-dy a, b, c, d > 0 had been introduced, the bilateral interactions which emerge as a result of giving up the condition that the coefficients must be positive were investigated and classified. These interactions emerged as interactions of four types of behavior symbolically named as“selfish”,“self-sacrificing”,“optimistic”, and“pessimistic”. In the final part, the“structural stability”concept which is different than the“stability of equilibrium points”concept, has been pointed out and the fact that Lotka- Volterra dynamical system is not structurally stable has been demonstrated by a detailed example.