Beton yapı elemanlarının cam elyaf sarma yöntemiyle güçlendirilmesi
Glass fibre concrete building elements wrapped with the strengthening
- Tez No: 270362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARIBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Güçlendirme yöntemlerinden biri olan elyaf sarma yöntemi uygulama kolaylığı ile hızlı bir yöntemdir. Güçlendirilen elemanın boyutlarında büyük bir değişiklik olmaması, kalıp, beton, çelik yapım ve sökümü gibi gereklerinin olmaması, malzemenin alkali dayanımının olması, korozyona karşı dayanıklı olması, bakım masrafının düşük olması tercih sebeplerindendir. Bu yöntemde en sık tercih edilen karbon elyaftır. Fakat karbon elyafın maliyeti oldukça yüksektir. Bu çalışmada karbon elyafa alternatif maliyeti daha uygun ve yine dayanımı oldukça iyi olan cam elyaf tercih edilmiştir.Bu çalışmada üç farklı sınıfta toplamda 60 adet 150x300 mm boyutlu silindir numuneleri üretilmiştir. Numuneler tek kat, çift kat, tek kat + tek kat 45° eğimli ve tek kat + farklı yönlerde 2 kat 45° eğimli olacak şekilde cam elyaf ile sarılmıştır. Tüm numuneler 28.gününde basınç deneyine tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlar dahilinde şahit numunelerin ortalama basınç dayanımları ile farklı şekillerde sarılı numunelerin ortalama basınç dayanımları karşılaştırılmalı olarak sunulmuştur. Tüm numunelerin ortalama yük zaman değerleri, test sırasında FRP malzemenin davranışı incelenmiştir.Sonuç olarak sarılarak güçlendirilen numunelerin basınç dayanımları artmıştır. Sarım şekline bağlı olarak numunelerin şahit numunelere oranla performans yüzdeleri ve yüzey deformasyonları farklı şekiller de oluşmuştur. Sargılı numunelerin kırım süreleri şahit numuneye göre daha uzun sürede gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
One method for strengthening the filament winding method is a method for fast easy application.Strengthened staff size of a big change is not the mold, concrete, steel, construction and dismantling of such requirements is not, the material alkali resistance to the corrosion resistant, maintenance costs low profile because of the. This method is most often the preferred carbon fibers. But the cost of carbon fiber is very high. In this study, carbon fiber and still more convenient alternative to the cost of resistance is quite good for the glass fiber is preferred.In this study, a total of 60 pieces of three different classes of 150x300 mm size cylindrical samples were produced. Samples with a single layer, dual-layer, single-floor + one floor and one floor + 45 ° inclined 45 ° slope in different directions to be two floors were covered with fiberglass. 28.gününde all samples subjected to compression test. The results obtained within the mean compressive strength of specimens with witnesses in different ways, wrapped in a comparative strengths of the samples are presented as mean pressure. When the average load values of all samples, were examined during the test the behavior of FRP materials.As a result, the compressive strength of specimens reinforced by hug increased. Winding depends on the performance as compared to the percentage of witness samples and samples of surface deformation in different shapes were formed. Wrapped sample period witnessed the carnage took place in the long run compared to the sample.