Propp-Wilson algorithm and beyond
Propp-Wilson algoritması ve ötesi
- Tez No: 270393
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP EDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Propp-Wilson algoritması, verilen bir Markov zincirinin durağan dağılımına tamolarak uyan örnekler almamızı sağlayan bir Markov zinciri Monte Carlo metodudur. Butezin amacı, bu algoritmanın altında yatan fikirleri bir araya getirmek ve algoritmayı dahagenel bir çerçevenin içine oturtmaktır. Eşleşim teorisi temel araç olarak kullanılmaktadır.Ayrıca, bir Markov zincirine denk düşen geri süreç başlangıç pozisyonundan bağımsız olarakyakınsıyorsa, geri sürecin limitinin Markov zincirinin durağan dağılımına göre dağıldığınısöyleyen Letac'ın prensibine odaklanılmıştır. Letac'ın prensibi ile beraber, geri sürecinyakınsaması için yeter koşullar önem kazanmaktadır. Bu koşullar genelde çökücü fonksiyonlarüzerinden verilirler. Tezin son bölümünde, bu nokta örneklerle detaylandırılmış veortalamada çöken bir durum incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Propp-Wilson algorithm is a Markov chain Monte Carlo method that produces samplesthat are drawn exactly from the stationary distribution of a given Markov chain. Theaim of this master thesis is to unify the underlying ideas of this algorithm and to embed itinto a more general framework. For this purpose, we use coupling theory as the primarytool. We also introduce Letac's principle which states that if the backward process correspondingto a Markov chain converges independent of the initial position, then its limitis distributed according to the stationary distribution of the Markov chain. With Letac'sprinciple, sucient conditions for the convergence of backward processes become very importantand this convergence is usually satised with the choice of contractive maps. Wedetail this with examples and work on a case in which we have contractivity on the average.