Usability of Vladimir Propp's narratemes in video games
Vladimir Propp'un naratemlerinin oyunlarda kullanılabilirliği
  1. Tez No: 473408
  2. Yazar: ORÇUN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Linguistics, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsanlık tarihi boyunca hikayeler ve hikaye anlatım şekilleri önemli bir yer tutmuştur. Bunları daha iyi incelemek adına farklı yapısal sistemler oluşturulmuştur. Bu sistemlerden birisi Rus bilgin Vladimir Propp tarafından ortaya çıkartılmıştır. Propp'un yarattığı sistem dünya çapında, farklı kültürlerde anlatılan hikayelerden, yazılmış kitaplara ve hatta sinema filmlerine kadar kolayca uygulanabilmektedir. Propp'un sistemini baz alarak yapılan bir çok çalışma bulunmakta fakat, sistemin oyun hikayelerinde kullanılması hakkında bir çalışma eksiği var. Bu tez çalışması, Propp'un sistemini, Propp'un çalışmasına benzer bir şekilde kullanarak, sistemin oyun hikayelerine uygun olup olmadığını inceleme üzerine yazılmıştır. Çalışmanın büyüklüğü göz önünde bulundurularak, sadece Rol Yapma Oyunları türündeki oyun serileri içerisinden Mass Effect ve Final Fantasy isimli iki farklı serinin üç tane oyunu incelenmiştir. İncelemelerde metinlerin yapısal çözümlenmesinden esinlenerek, hikayeler içerisinde belli şablonlar ortaya çıkarılmıştır. Bu şablonlar, iki serinin incelenen her oyunundaki hikayesel benzerlikleri ve farklılıkları göstererek, oyunların yapıları ve kültürel farklılıkları hakkında çıkarımlar yapılmasına yardımcı olmuştur. Son olarak, incelenen şablonlar, genel bir şablon yapısı altında toplanarak, oyun hikayeleri hakkında gelecekte yapılacak çalışmalarda kullanılabilecek duruma getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stories and storytelling kept a great part in the history of mankind. To observe them, different structures are created. One structure is presented by Russian folklorist and scholar Vladimir Propp. Propp's structure can be used in many different situations, from stories to books, to even movies within different cultures around the globe. Different works using Propp's structure as a base are examined but there is a lack of research about the structure's usability in video game stories. This thesis takes on Propp's structure and aims to use it for video game stories to see if it is usable with or without changes to Propp's initial work. Only Role Playing Games genre is used to keep the scope of the thesis managable. Stories of three games from both series Mass Effect and Final Fantasy are analyzed with an act system. With analyzing each act, patterns within the stories are revealed. These story patterns show that, there are both similarities and differences between the stories of video game series. The results of this situation about the story patterns are used to identify the differences between different cultures as well as the differences between each game within both series. With this in hand, a general pattern is created to be used in future work regarding video game stories and acts.