Bone targeted photodynamic therapy
Kemiklerde birikime dayalı fotodinamik terapi
- Tez No: 270405
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. RANA NOMAK SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Fotodinamik terapi (PDT) noninvasiv oluşu, yan etkilerinin yok denecek kadar az olması sebebiyle kemoterapi, radyoterapi ve cerrahiye alternatif bir tedavi şeklidir. PDT kanserli hücrelerin tedavisinde ve diğer birçok hastalığın tedavisinde kullanılan etkili bir yöntemdir.PDT ışığa duyarlı ilacın (photosensitizer) vücudun istenilen kısımlarına gönderilerek, bu ilacın tümörlü dokuda birikmesinin ardından, yoğunlaşan ilacın belli dalga boyundaki ışık ile uyarılarak, reaktif oksijen molekülleri oluşturulmasına dayanmaktadır. Oluşan reaktif oksijenin hayati hücresel bileşenler ile etkileşimi, hücrenin ölümüne yol açmaktadır. Kemiklerde birikime eğilimli maddelerin ışığa duyarlı ilaçlara bağlanması fotodinamik terapinin uygulanabilirliğini olumlu yöde etkiler.Bu çalışma ışığa duyarlı ilacın ve kemiklerdeki fosfat yapılara duyarlı hedef moleküllerin belirli ağırlıktaki polimer zincirlerine bağlanarak, fotodinamik tedavide kullanılabilecek yapıların sentezlenmesine dayanmaktadır. Polimer taşıyıcılarının kullanılma sebebi, polimerik yapıların ilaçların farmakokinetiğini arttırması ve normal hücrelere oranla tumörlü hücreler üzerinde daha çok yoğunlaşarak vücuttaki ilacın yan etkilerini azaltmasından dolayıdır.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) is a method for treatment of cancerous tumors and many other diseases. PDT is the preferential delivery of a photosensitizer (PS) to tumor tissue which is followed by irradiation of light of specific wavelength. After irradiation, the generation of reactive singlet oxygen (ROS) species on tumor, where photosensitizer has been localized specifically, results in cell death due to interaction of ROS with vital cellular components. Bone targeting is an alternative to apply in photodynamic therapy. No BP-based targeting has been designed for photodynamic therapy at bones to date. BP-mediated PS targeting improves therapeutic effects on bone tissue by concentrating PS at bones.In this work, PEG based copolymers containing a potosensitizer and a targeting group was prepared to accomplish bone targeting in photodynamic therapy. As a carrier, a biocompatible polymer was chosen primarily because of its ease of processing and the ability to control the chemical and physical behaviour.