Molecular docking study for novel phosphodiesterase-IV inhibitors
Yeni phosphodiesterase4 inhibitörleri için moleküler doklama işlemi
  1. Tez No: 270406
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: PROF. VİKTORYA AVİYENTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, farklı Phosphodiesterase4 inhibitörleri için moleküler doklama işlemi gerçekleştirildi.Moleküler modelleme alanında, bir ligandı bağlanma bölgesine doklama süreci ligandın ve onun alıcısıyla en düşük enerji yoluyla etkileşimini, doğal akışını taklit etmeyi dener. Moleküler doklamadan önce, başlangıçta, Protein veritabanındaki Phosphodiesterase4 enzimi için X-ışını kristal yapıları analiz edildi. Kristal yapılarına göre, dört tane farmakofor, ?LigandScout? yazılımıyla modellendi ve onların biri ?Catalyst? programıyla geliştirildi. Bu farmakofor modeline gore sanal eleme 2 milyon ilaç benzeri bileşik içeren 6 tane veritabanıyla tamamlandı. Sanal elemenin sonunda, 1959 tane uygun bileşik bulundu. Fizikokimyasal filtrelere ve Lipinski kuralına göre, bileşiklerin bir kısmı, ilaç gibi olmayan bileşikler olarak işaretlendi ve onlar elendi. Doklama işlemi, elde kalan aday bileşikler için AutoDock 4.0'la yapıldı. Doklama süreci esnasında, her bileşik için bağlanma enerjileri, ortalama karesel sapma (RMSD) değerleri ve Ki (ayrışma sabiti) elde edildi. Bu verilere göre, bileşiklerin bir kısmı elendi. Çalışmanın sonunda, AutoDock 4.0 tarafından üretilen ligandların en iyi pozuyla onların en iyi şekilde kullanılan biçimi arasındaki bükülme(zorlama) enerjisi PM3 metoduyla Spartan'da hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, a molecular docking process for different Phosphodiesterase4 inhibitors is carried out.In the molecular modeling field, the process of docking a ligand to a binding site consists in mimicing the natural course of interaction of the ligand and its receptor via a lowest energy pathway. Before the molecular docking, X-ray crystal structures for Phosphodiesterase-IV enzyme from the Protein Databank are analysed. According to crystal structures, four pharmacophores are designed with the LigandScout software and one of them is improved with the Catalyst program. Virtual screening based on this pharmacophore model is carried out with 6 databases which contain about 2 million drug-like compounds. At the end of virtual screening, 1959 hit compounds are found. According to physicochemical filters and Lipinski rule of five, some of the compounds are marked as non-druglike compounds and they are eliminated. The docking process is performed with AutoDock 4.0 for the remaining candidate compounds. During the docking process, the binding energies, the root mean square deviation (RMSD) values and Ki (dissociation constant) are obtained for each compound. Based on these findings, some of the compounds are filtered. Finally the strain energy between the best pose of the ligands selected by AutoDock 4.0 and their optimized conformation are calculated with PM3 in Spartan.