Performance bounds on the localization of cellular phones using RSS measurements with unknown pathloss exponents
Yol kaybı usselerinin bilinemediği durumlarda RSS ölçümleri ile konumlandırma performans sınırlarını belirleme
  1. Tez No: 270468
  2. Yazar: VELİ SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, standart log-normal yol kaybı modeline anten ışınım örüntüsünü dahil ederek Sinyal ölçümlerine (RSS) dayanan konum belirleme modelinin performanssınırları hesaplanmıştır. Bu modelin performansı en yaygın teknik olan Cramer-Raoalt sınırı (CRLB) ile değerlendirilmiştir. CRLB yansız bi kestirici ile elde edilebilecekparametrenin varyansı üzerinde en düşük alt sınırı verir. Yansız bir kestiricinin varyansıüzerine en düşük alt sınırı verebilmek pratikte oldukça faydalı olmaktadır. Başka birkestirici performansı ile kıyaslama yapabilmesi önem kazanmaktadır. Ayrıca, fizikselolarak verilen sınırdan daha düşük bir varyansı verebilecek yansız bir kestirinicinin bulunma ihtimalinin imkansızlığını otaya koyar.Sinyal modelimizin performansı çeşitli senaryolar altında analiz edilmiş ve ortayakonulan sonuçlara dayanarak, geliştirilen modelin ortam parametrelerindeki değişimlerekarşı dayanıklı olduğu ve anten ışınım bilgisinin hücresel iletişim ağlarının radyo planlamasında kullanılmasının yararlı olacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, performance of an Received Signal Strength (RSS) based location estimation model, which incorporates the antenna radiation pattern information into log-normal path loss the signal model is evaluated. Performance bounds evaluated with most common technique called Cramer-Rao Lower Bound(CRLB) which puts a lower bound on the variance of a parameter estimate that can be achieved by any unbiased estimator. Being able to place a lower bound on the variance of any unbiased estimator proves to be extremely useful in practice. It provides a benchmark against which we can compare the performance of any unbiased estimator. Furthermore, it alerts us to the physically impossibility of finding an unbiased estimator whose vairance is less than the bound.The Performance analyzing is done under various scenarious and solutions showed that this model is very robust against the variations in the signal propagation characteristics and it can be very useful in radio planning of cellular networks.