Impulse radio ultra-wideband communication over free-space optical links
Optik serbest-uzay kanallarında darbe-radyo ultra-genişbant haberleşimi
- Tez No: 270476
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUTLU KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada karma darbe-radyo ultra-genişbant haberleşme sistemi önerilmiştir. Önerilen sistem modeli ultra-genişbant sinyalleri optik serbest uzay (OSU) üzerindenuzun mesafelerde taşıması amaçlanmıştır ve sistem tasarımına bağlı olarak elektrikselOSU kestirimleri direkt olarak kullanılabilir veya son kullanıcıya radyo frekansı (RF)üzerinden kısa mesafelerde dağıtım yapabilir. Ancak, OSU gönderim kanallarındakitürdeşsizlikler alınan sinyalin yoğunluğunda dalgalanmalara neden olur ve atmosferdeki türbülans kaynaklı bu etkiler sistem performansını yakından etkilemektedir. OSUkanalları tanımlamak için deneysel ölçümlerden çıkarılan belirli istatistiksel dağılımlarmevcuttur ve bu modelleri kullanarak önerilen sistemin hata olasılık analizi zayıf, ortave sert türbülans bölgelerinde incelenmiştir. Yapılan teorik analiz sonuçlarına göreatmosfer koşullarına bağlı olarak sistem performansında yanlış OSU kestirimlerinin getirdiği yüksek hata tabanları gözlemlenmiştir. Sistem performansının iyileştirilmesi içinhata kontrol kodlaması önerilmiştir. Örnek olarak, OSU sisteminde gönderici tarafındaevrişimli kodyalıcı ve alıcı tarafında Viterbi kodçözücüsü kullanıldığı durum incelenmişve bu durumun hata olasılık analizi yapılmıştır. Önemli bir başka sistem parametresi,ortalama kanal kapasitesi OSU kanallar için zayıf ve orta türbülans koşullarında incelemiştir. Simulasyon sonuçları ile doğrulanan teorik çıkarımlar, önerilen sisteminuzun mesafelerde güvenilir bir şekilde yüksek veri hızlarına çıkabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A composite impulse radio ultra-wideband (IR-UWB) communication system ispresented. The proposed system model aims to transmit UWB pulses over several kilo-meters through free-space optical (FSO) links and depending on the link design, theelectrical estimates of the FSO system can be directly used or distributed to end-userthrough radio-frequency (RF) links over short ranges. However, inhomogeneities onthe FSO transmission path cause random fluctuations in the received signal intensityand these effects induced by atmospheric turbulence closely effect the system perfor-mance. Several distinct probability distributions based on experimental measurementsare used to characterize FSO channels and using these probabilistic models, detectionerror probability analysis of the proposed system for different link designs are carriedout under weak, moderate and strong turbulence conditions. The results of the anal-ysis show that depending on the atmospheric conditions, system performance of thecomposite link can have high error floors due to the false estimates of FSO link. Thesystem performance can be improved by employing error control coding techniques.One simple solution employing a convolutional encoder and Viterbi decoder pair isalso analyzed in this thesis. Another important system parameter that is the averagechannel capacity of the FSO system is analyzed under weak and moderate turbulenceconditions. Theoretical derivations that are verified via simulation results indicate areliable high data rate communication system that is effective in long distances.